Yüz felcine Akupunktur tedavisi

VM Medical Park Samsun Tıp Merkezi Akupunktur Kliniği Uzmanı Ayşegül Elbir Şahin, yüz felci hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüz felcine Akupunktur tedavisi

VM Medical Park Samsun Tıp Merkezi Akupunktur Kliniği Uzmanı Ayşegül Elbir Şahin, yüz felci hakkında açıklamalarda bulundu.  Periferik tip yüz felci, yüz kaslarını etkileyen ve ani gelişen bir rahatsızlıktır diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Beyinden gelen yüz hareketleri yapma emrinin 7. sinir (yüz siniri) tarafından kaslara iletilmesinde oluşan engellemeler bu hareketlerin yapılamamasına neden olur. Bu engeller çeşitli nedenlerle olabilir. 

İlerleyici bir hastalıktır ve maksimum şiddetine birkaç saat ya da günde ulaşır. Kadın ve erkekleri eşit derecede etkiler. Her yaşta ve yılın her zamanı görülebilir. Sıklıkla soğuk ve rüzgar sonrasında gelişen bir hastalıktır.Yüz felci kişiden kişiye çok farklı şekillerde kendini gösterebilir. Yüzün bir tarafında yüz ifadesinin tüm kasları güçsüzleşir ya da tamamen etkisiz olur. Mimik hareketleri istenildiği gibi yapılamaz. Göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer ve alın kırıştırılamaz.

Herhangi bir duyusal kayıp olmamasına rağmen hissizlik belirtilebilir. Bazı hallerde tat alma kaybı, sese hassasiyet oluşabilir. İstemsiz gözyaşı (timsah gözyaşları), göz kapatmaya çalışırken göz küresinin yukarı kayması, göz kapatamamaya bağlı korneada tahriş, felçli tarafta yiyecek ve içeceklerin dışarı düşmesi görülebilmektedir. Hastaların %80 i 2-3 hafta içinde iyileşir. %10’luk bir kısmın iyileşmesi bir yıla kadar sürebilir. Diğer %10’luk kısım ise iyileşemez ve yüzde sinkinezi (istemsiz hareket) gelişir. Gülümseme sırasında göz kapağının kendiliğinden kapanması, yemek yerken gözden yaş gelmesi gibi... Tedaviye tanı koyulduktan sonra en kısa sürede başlamak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Periferik yüz felci sonrası ilk 6 ay içinde uygulanan Akupunktur tedavisi ile %100 e yakın geri dönüş mümkündür. Mevcut tedaviler sonrası problem kalan hastalar için de aradan uzun zaman geçmiş olsa dahi yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür. “ dedi.
Uzman Şahin tedavi sürecini yönettiği hastası İsmet Erdemir ile ilgili “ 51 yaşında  , 4 yıl önce periferik yüz felci geçirmiş bir hastamız. Uygulanan tedaviler sonucunda %90 oranında şifa bulmuştur. Ancak yemek yerken istemsiz gözyaşı-timsah gözyaşı dediğimiz sinkinezi durumu kendisinde meydana gelmiş ve bu şikayetine çare bulamamıştır. Gittiği bir göz doktorunun tavsiyesi ile Akupunktur tedavisi olmak üzere bize ulaştı. 2016 Aralık ayında Samsun Medical Park Tıp Merkezi Akupunktur Polikliniğimize başvuran hastamızın bizden beklentisi yemek yerken istemsiz bir şekilde ortaya çıkan gözyaşı salgılanmasını durdurabilmekti. Ancak hastamızın yüzünde kendisini rahatsız etmese de asimetri durumu mevcut olmakla birlikte, etkilenen tarafta kaş ve göz kapağında düşüklük, ağız köşesinde ise aşağı çekilme mevcuttu. Hastamıza ilk etapta haftada 2 seans olacak şekilde 10 seanslık kulak ve vücut akupunktur tedavisi planlandı, elektro akupunktur uygulandı. İlk seanstan itibaren gözyaşında azalma, etkilenen yüz bölgesinde ise kas fonksiyonlarının canlandığını gösteren karıncalanmalar hissettiğini söyledi. 4. seansa geldiğinde gözyaşı şikayeti  %50 oranında azalmıştı ve gözünü daha rahat açıp kapatabildiğini söyledi. Seanslar ilerledikçe hastamızın şikayetleri  azalarak kayboldu. Toplam olarak 13 seanslık akupunktur tedavisinin sonunda hastamız artık yemek yerken gözyaşı akmıyor, etkilenen taraftaki göz kapağı ve kaşı diğer göz kapağı ile aynı seviyede, ağız köşesi gülerken dahi normal tarafla aynı seviyede kalmaktadır. “ bilgisini verdi.
Tedavi gören İsmet ERDEMİR; “Tedaviden çok memnun kaldım, beklediğimden daha çok fayda gördüm, etrafımdaki insanlar da bendeki değişimi fark ediyorlar ve bu beni daha mutlu ediyor. Keşke daha önce bu tedavi ile tanışma fırsatım olsaydı. İlk zamanlar bir kaç kişi Akupunkturu önermişti ancak uygulayıcı kişiye güvenemedim. Hastane bünyesinde hijyenij bir ortamda yapılması, doktor hanımın uzman olması ve göz doktorumun tavsiye etmesi beni cezbetti . Doktor hanımla yüz yüze görüştükten sonra ikna oldum ve iyi ki yaptırmışım diyorum, çok teşekkür ederim... “ şeklinde konuşarak memnuniyetini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4