Büyükşehir bu fabrika ile istihdamı artırdı

Samsun'un daha yaşanabilir bir kent olması amacıyla şehri bir bütün olarak ele alan ve kentin kalkınmasına yönelik adımlar atan Büyükşehir Belediyesi’nin Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası'nda 170 kişiye istihdam sağlanıyor.

Büyükşehir bu fabrika ile istihdamı artırdı

Üstelik işçilerin hepsi de fabrikanın çevresindeki köylerde yaşayanlar. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu fabrika sayesinde kendimiz üreterek hem dışarıya bağımlı olmaktan kurtulduk hem de işsiz gençlerimize iş olanağı sağladık" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası'nda tonlarca ağırlıktaki kayalar birer birer işlenerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Samsun ve çevresindeki bir çok il de dahil, adeta bir sanat eserine dönüştürülmüş olan bu kayalar işlenmişolarak karşımıza çıkıyor.

FABRİKA GURBETTEKİ GENÇLERİ GERİ GETİRDİ

Bu tesisin özellikle dikkat çekici boyutu, fabrikada 70 kişi,arazide de 100 kişi olmak üzere toplam 170 kişiye iş imkanı sağlaması. Üstelik çalışanları çoğu fabrika yakınındaki köylerde yaşayıp iş bulmak iş gurbetin tozunu yutmuş gençler. Birçoğu fabrikanın kurulmasıyla birlikte memleketlerine geri dönerek burada çalışmaya başlamış.

HEM TASARRUF ARTTI HEM DE GENÇLERE İSTİHDAM KAPISI OLDU

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kendi projelerinde kullandığı plaka taş, bordür, oluk taşı, küp taş, dekoratif taşların üretiminin bu fabrikada yapıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu fabrika sayesinde kendimiz üreterek dışarıya bağımlı olmaktan kurtulduk. Projelerimizde kullandığımız tüm taş ihtiyacını fabrikamızdan karşılıyoruz. Fabrikamızın dikkat çekici başka bir tarafı ise istihdam edilen gençlerimiz. 70 kişi fabrikada,100 kişi de sahada olmak üzere toplam 170 kişi ekmeklerini buradan kazanıyor. Üstelik işçilerimizin tamamı civar köylerde yaşayan gençlerimiz.Bir çoğu iş bulmak için gurbete gitmiş. Biz bu fabrika ile onların geri gelmesini sağladık" diye konuştu.

GÜNLÜK 40 TON TAŞ ÜRETİLİYOR

 

Fabrikada günlük 40 ton civarında küp taş üretimi yaptıklarını da belirten Başkan Yılmaz, "Doğadan aldığımız tonlarca ağırlıktaki taşları ahşap keser gibi bu fabrikanın içerisinde kesip istediğimiz boyutta üretiyoruz. Ürettiğimiz taşları da şehrimizin birçok noktasına anında seriyoruz. Kendi işimizi kendimiz yaparak milyonlarla ifade edilebilen bir tasarruf sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4