Havza’da Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anıldı

Havza ilçesinde 2 Temmuz 1993 yılında Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.

Havza’da Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anıldı
banner94

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Havza Şubesi, CHP Havza İlçe Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Havza Şubesi tarafından Mehmetçik Meydanı'nda ortak basın açıklaması yapıldı.

Pir Sultan Abdal Derneği Havza Şubesi Kurucu Başkanı Şahin Alkan tarafından okuna şiir ve Sivas Olaylarında hayatlarını kaybeden 37 kişi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından CHP Havza İlçe Başkanlığı Basın Sözcüsü Ertaş Çoban, basın açıklamasını okudu.

"'İnsan varlık ağacının meyvesidir' der Mevlana ve bugün insanlığın yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti" diyen Çoban, sözlerine şöyle devam etti:

"Aydınlanma ve hoşgörü merkezi olan Anadolu’da insana düşman, yaşama düşman, sevgiye düşman, hoşgörüye düşman ve yaratana düşman bir karanlık çöktü insanlığın üstüne. 37 canı yakan zihniyet, Anadolu’yu karanlığa sürüklerken insanoğlunun bütün birikimini, kazanımını ve değerlerini de yok etme çabasına girmiş zihniyettir. Bir canlının diri diri yakılmasını alkışlayan zihniyet tarihte güzel olan, iyi olan her şeye karşı gelmiş zihniyettir. “Canı yanan sabretsin, canı yakan canının yanacağını günü beklesin' der bir hadisinde Hz Peygamberimiz Muhammet Mustafa.  Hz. Peygamberimizin dediği gibi canı yakanın canının yanacağı günü bekliyoruz, sabrediyoruz. Dünyada insanoğlunun serüveni iyi ve kötü - zalim ve mazlumun mücadelesi ile gelişmiş ve devam etmektedir. Zalim eli kanlı iyi olan her şeye düşman ve karanlığın sahibi olurken bizler her zaman mazlumun yanında aydınlığa ve iyi olana ulaşmaya devam edeceğiz. Akıl ve bilimin yolunda, hoşgörü ve sevgi ile karanlık isteyen yobazların her zaman karşısında bulunacağız."

Bugün dünyada insana yapılan her türlü onursuz yaklaşımı reddettiklerini vurgulayan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Filistin’de Gazze’de mazlumun yanında İsrail’e karşıyız. Doğu Türkistan’da Müslüman kardeşlerimizin yanında zalime karşıyız. Irak’ta eli kanlı emperyalizmin kuşattığı topraklarda kaybolan nesiller, çığlık çığlığa çocuklar ve gözü yaşlı annelerin yanında emperyalistlere ve uşaklarına karşıyız. Suriye’de insanı onursuzca katleden eli kanlı, İslam ve din düşmanı terör yumağı haline gelmiş IŞİD denen teröre, canilere, İslam düşmanlarına, insanlık düşmanlarına karşıyız. Bu duygularla mücadelemiz kutsal bir mücadele Anadolu aydınlanması yolunda Anadolu erenlerinin Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş,Yunus Emre’nin sevgisini ve inanışını Hz. Peygamberimizin o muhteşem ve eşsiz ışığı ile dünya var oldukça karanlığın karşısındayız. 2 Temmuz 1993 yılında Madımak'ta yanan canlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, eli kanlı insanlık düşmanı zihniyetin sahiplerini, bu karanlığa hayır dileyenleri, kollayanları, destekçilerini lanetle kınıyoruz.” 

Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4