Milletvekili Külünk: Samsun'u birileri bilerek kimliksizleştirmiş

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Yeni Türkiye Yolunda Başkanlık Sistemi Konferansına konuşmacı olarak katılan AK Parti Samsun Milletvekili Metin Külünk, Samsun ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Samsun'un birileri tarafından kimliksizleştirildiğini ileri süren Külünk, Samsun'da paralel yapının da temizlenmesi gerektiğini söyledi. Başkan Genç, ise düzenledikleri konferanslarla Yeni Türkiye'nin inşasına katkı sağladıklarına dikkat çekti.

Milletvekili Külünk: Samsun'u birileri bilerek kimliksizleştirmiş

Canik Belediyesi tarafından “Yeni Türkiye Yolunda Başkanlık Sistemi” konulu konferans düzenlendi. Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk konuşmacı olarak katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Belediyeler sadece park, bahçe, kaldırım ve yol yapan kurumlar değildir. Belediyeler, şehrin kültür, sanat ve aynı zamanda siyasete katkı sağlayan önemli kurumlardır. Türkiye’nin geldiği bu noktada yeni bir anayasaya ve yeni bir milli sisteme geçiş noktasında milletin adamı olan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımızın çıktığı bu yolda katkı sağlamak amacıyla bu konferanslarımızı ve Yeni Türkiye yolundaki bu etkinliklerimizi yapmaktayız” dedi.

 

SAMSUN'U BİRİLERİ KİMLİKSİZLEŞTİRMİŞ

Konferansın konuşmacısı AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise, konferansına Samsun ile ilgili söylediği çarpıcı sözlerle başladı. Samsun’u birilerinin bilerek kimliksizleştirdiğini belirten Külünk, "Canik'in bir Selçuklu ve bir Osmanlı ismi olduğunu Türkiye bilmiyor. Bir şehrin kimliği olmalı. Milli mücadelenin başlangıç noktası, Anadolu’nun yeniden ayağa kalkış noktası, Selçuklu'nun, Osmanlı’nın sancak verdiği bu şehrin tarihle barışan kimliğini anlatan ne var? Bu şehri 19 Mayıs, Bandırma Vapuru, Samsun’dan yola çıkış cümlelerini tamamlayacak, bu millet için Anadolu'nun tarihsel derinliğini anlatacak hangi kimlik belgesi var? Şehrinize sahip çıkın. Bu şehri birileri bilerek kimliksizleştirmiş. Samsun bunu hak etmiyor. Buna da sahip çıkması gereken sizsiniz" diye konuştu.

 

SAMSUN'UN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALIDIR

Samsun'un kimlik belgesinin ortaya çıkması gerektiğine işaret eden Külünk, "Çiftlik Caddesi'nin dışında nerdesiniz? Mevlana merkezi nerede, tarih nerede? Şehrin kimliği yerin altından yerin üstüne çıkmalı. Bunu da başaracak olan sizsiniz. Çünkü AK Partili belediyeler bütün şehirlerde yaptıkları en önemli işlerden birisi, tarihin izlerini gün yüzüne çıkarmaktır. Şehir tarihsiz anılmaz. Samsun önemli bir şehir, Karadeniz’in merkez üssü. Samsun gün yüzüne çıkmalı. Burası coğrafya güvenliğimiz noktasında son derece stratejik bir şehir. Deniz, hava, demiryolu ulaşımı mevcut. İpek Yolu'nun en önemli güzergahındasınız. Bakü-Tiflis demiryoluburadan Batıya bağlanacak. Siz sadece kendinizin sorumluluk sahibi değilsiniz. Etrafınızdaki iller de sizin zenginliğinizle büyüyecek. Siz marka şehirler diliyle önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye’nin en stratejik merkez üs şehirlerinden biri olacaksınız” diye konuştu.

TÜRKİYE ÖLÇEĞİNDE YEREL YÖNETİCİLİK VİZYONU

Başkan Osman Genç ile ilk defa Erzurum'da 2023 Gençlik Politikaları Çalıştayı'nda karşılaştığını da ifade eden Külünk, "Orada kendisini dinledim. Biz alışmışız Belediye Başkanlarının taş, bina, yol söylemlerine. Başkan Genç orada başka şeylerden bahsetti. İnsan, kültür, medeniyet, şehir diyor. Şehircilik anlayışına sadece fiziki mekanlar üzerinden bakmayıp, insanın da kalbine, ruhuna, aklına hitap eden bir yerel yöneticilik anlayışı hakim. Sokakta karşılığı olan bir yerel yönetim anlayışından dolayı teşekkür ediyorum. Canik'i sadece Samsun değil, Türkiye ölçeğinde gündeme taşımak isteyen bir yerel yöneticilik vizyonundan dolayı Başkanımızı kutluyorum" şeklinde konuştu.

 

PARALEL YAPI SAMSUN'DA TEMİZLENMELİDİR

Konferansta paralel yapıyla mücadeleye de değinen Milletvekili Külünk, "Samsun'da paralel yapıyla mücadele edilmeli. Bu şehirden paralel yapı ve uzantıları mutlaka temizlenmelidir. Paralel devlet yapılanmasının bütün kirli işleri günyüzüne çıkarılmalıdır. Çıkartmayanlar tarih önünde suçludur ve veballidir. Bu iş sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın meselesi değildir. Devlet tarihimizin en ağır travmasıdır. Ona göre herkes işini iyi yapsın" ifadelerini kullandı. Başkanlık sisteminin halkın doğrudan egemenliği olduğuna da vurgu yapan Külünk, "Başkanlık sistemi tartışmaları Ankara’dakilerin işi değildir, milletin işidir. Başkanlık sistemi istikrarın adıdır. Çünkü başkanlık sisteminde istikrarsızlığa izin yoktur. Halk 2 adaydan birini seçmek zorundadır" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ HALKIN İKTİDARIDIR

Başkanlık sistemi tartışmasının yerli ve milli bir tartışma olduğunu dile getiren Milletvekili Külünk, Başkanlık sisteminin istikrarın adı olduğunu belirterek, “Başkanlık sistemi tartışmaları Ankara’dakilerin işi değildir, milletin işidir. Tıpkı Atatürk’ün Anadolu’ya ilk ayak bastığı yerdeki Kuva-i Milliye ruhunun ayağa kalkması gibi. Başkanlık sistemi istikrarın adıdır. Çünkü başkanlık sisteminde istikrarsızlığa izin yoktur. Halk 2 adaydan birini seçmek zorundadır. Parlamenter sistem her zaman istikrarsızlığa fırsat alanı açabilmenin adıdır. Çünkü Türkiye’yi kontrol edenler bugüne kadar 3 temel üzerinden kontrol etmişlerdir. Bunlar ekonomik istikrarsızlık, siyasi istikrarsızlık ve darbelerdir. Başkanlık sistemi tartışması yerli ve milli bir tartışmadır. Çünkü bu sistem ile bizim gideceğimiz yer yoktur. Erdoğan karakterinde bir liderle parlamenter sistem başarabileceklerinin maksimumunu bu ülkede başarmıştır. Ama bu sistemi değiştirmezsek geri gideriz. Oysa Türkiye’nin dinamik ve güçlü bir devlet olma zorunluluğu var. Tek sesli kendi genetiğine uygun bir devlet sistemi ile tanışma zorunluluğu var. Demokrasi işleyecek, partiler işleyecek. Başkanlık sistemi tek kişinin kontrolünde bir sistem mi zannediyorsunuz. Hayır, başkanlık sistemi halkın doğrudan egemenliğidir. Başkanlık sistemi halkın iktidarıdır. Sistem değişikliği tartışmaların öznesi, vatandaşı devlete karşı korumaktır. Yazılı olan hukukun ötesinde yazılı olmayan meşru hukuk çerçevesinde kamu yönetiminin devlet anlayışının vatandaşın lehine hüküm ve uygulama yapmasıdır” şeklinde konuştu.

  

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

 

Konferansın sonunda Başkan Genç, Milletvekili Külünk'e adına dikilen fidanın sertifikasını verdi ve perspektif sanatıyla yapılan üç boyutlu tablo hediye etti. Konferansa AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, İller Bankası Samsun Bölge Müdürü Osman Nuri Başaran, Memur Sen İl Başkanı Nejdet Güneysu, AK Parti ilçe başkanları, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, muhtarlar, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 05:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4