Google'nin yapay zekası deepmind mimikleri yapabilecek!

Google'ın DeepMind yapay zekay algoritması, canlılar arasında insanlara özgü mimik hareketlerini gerçekleştirebilecek. Yapay zekalar duyguları da taklit edebilecekler.

Google'nin yapay zekası deepmind mimikleri yapabilecek!

Google'ın DeepMind yapay zekay algoritması, canlılar arasında insanlara özgü mimik hareketlerini gerçekleştirebilecek. Yapay zekalar duyguları da taklit edebilecekler.

"İnsana özgü davranışları, insanlara benzer olarak yapma" amacı ile meydana getirilen yapay zeka kavramı, gün geçtikçe değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

shiftdelete.net'in haberine göre; Bir yapay zeka algoritması, yazdığı senaryo ile 90 saniye uzunluğunda kısa film meydana getirdi.
İnsanlarla sohbet edebilen, bireylerin günlük hayatlarını devam ettirmelerinde oldukça yardımcı bir göreve sahip yapay zekalar, şimdiki süreçte insana özgü en önemli özelliklerden birini yerine getirmeye odaklanıyorlar.
Bilim insanları, omurgasız kafadan bacaklı deniz canlısı ahtapotun yapay sürümünü meydana...
İnsanların duygu ve düşüncelerini, yüz hareketleri ile göstermeleri olarak adlandırılan mimikler artık yapay zeka tarafından uygulanabilecek.
Google'ın DeepMind ekibi tarafından geliştirilen WaveNet adlı yapay zeka programı, robotik teknolojilerin mekaniklikten çıkma yolundaki en büyük adımı atacak.
Yapay sinir ağlarına sahip olacak WaveNet yapay zeka algoritması, ınsanların duygularını ifade etme yollarından biri olan mimikleri kullanabilecek.
Geliştiriciler, programın mevcut iki teknik ile birlikte mimikleri kullanma özelliğine sahip olabileceğini belirtiyorlar.
İlk olarak, ses ve tonlamaları zorunlu kılan konuşmalarda, örnek bir kişinin sahip olduğu kelime bilgisi ve cümle yapısını kullanacak yapay zeka, geniş bir dil bilgisi haznesini bünyesinde barındıracak.
Program ikinci olarak ise, program robotik teknolojilerin getirisi olan mekanik sesten kurtularak normal bir bireyin ses dalgalarını uygulama hedefinde olacak.
DeepMind araştırma ekibi, yapay zekanın bireylerin üzerlerine yerleştirilecek hoparlörler yardımıyla ses dalga formlarını ve kişi sinir ağlarını taklit edebileceğini kaydediyorlar.
Ekip, söz konusu çözümün "şarkı söyleme" eylemine de uyarlanabileceğini dile getiriyor. Ekip, insana özgü ses dalgalarına sahip olacak yapay zekaların, gelecek süreçte şarkı söylememeleri için hiçbir sebebin olmadığını sözlerine ekliyor.
Ekibin henüz test aşamasında olan sistemi İngilizce ve Mandarin Çince'si dil seçenekleri olarak kullandığı vurgulanıyor.
Sistem hakkında daha ayrıntılı bilgi için DeepMind web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4