Büyük Anadolu Hastaneleri 29 Eylül kalp gününü kutluyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri 29 Eylül Dünya Kalp Günü'nde kalp sağlığının önemini vurgu yapmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Meydan ve Çiftlik şubelerinde stant kurarak vatandaşları bilgilendirdi.

Büyük Anadolu Hastaneleri 29 Eylül kalp gününü kutluyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Dünya 29 Eylül Kalp Günü etkinlikleri nedeniyle Çiftlik ve Meydan şubelerinde stand açtı.

Vatandaşlaın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Meydan Şubesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel ve Çiflik Şubesi Kardiyoloji Uzmanı Yunus Amasyalı Dünya Kalp Günü dolayısıyla kalp hastalıkları ve yaşlılık döneminde karşılaşılan sağlık sorunları konularında bilgiler vererek, broşür dağıttılar.

29 Eylül Kalp Günü ile kurulan standın amacı hakkında bilgi veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, "Sağlıklı yaşam aracıyla açılan stantta 29 Eylül Dünya Kalp Günü ile ilgili çalışma yürüttüklerini belirterek, Türkiye'de yapılan araştırmaya göre her 10 ölümden dördünün kalp krizi nedeniyle meydana geldiğini, bunu en aza indirmek için halkın hizmetinde olduklarını söyledi.

Kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerinden biri olduğunu belirten Çiflik Şubesi Kardiyoloji Uzmanı Yunus Amasyalı; "Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerindendir. Türkiye’de her 10 ölümden 4’ü kalp krizi nedeniyle oluşmaktadır. Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır" dedi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMİ

Dr. Yunus Amasyalı ve Dr. Oğuzhan Yücel; "Kalp krizine yol açan koroner arter rahatsızlığına erken tanı konulması halinde hastaların, sağlıklı insanlar gibi kaliteli bir yaşam sürebildikleri, bu nedenle kuşku duyulan belirtilerde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenin hayat kurtarabileceği belirtildi" dediler.

DSC_0124.JPG görüntüleniyor

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4