Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği’nden 'Hukuk Fakültesi' tepkisi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin merkeze taşınması tartışmalarına Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği’nden tepki geldi.

Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği’nden 'Hukuk Fakültesi' tepkisi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin merkeze taşınması tartışmalarına Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği’nden tepki geldi.   
Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Başkanı Sadettin Sarıoğlu, Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin Çarşamba’da kalması konusunda sivil toplum örgütü olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.
Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rana Aka Atalay ise, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin merkez yerleşkesine taşınmasının doğru olmayacağını belirterek, ikinci üniversitenin de Çarşamba ilçesine yapılmasını istedi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rana Aka Atalay'ın yaptığı ortak açıklamada şu sözlere yer verildi: "Son günlerde Samsun gündemine gelen bir konuyla ilgili görüşlerimizi sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
Bilindiği gibi bazı çevreler Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin mevcut yerinden alınarak Üniversite merkez yerleşkesine taşınması konusunu, gündeme getirmektedirler. Sadece Çarşamba ve Samsunda yaşayan, Çarşambalıların değil, şehrimizin tüm sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarıyla yakından ilgili ve kendini sorumlu hisseden bir sivil toplum kuruluşu olarak,   hiç bir akılcı ve gerçekçi gerekçeye dayanmayan böyle bir talebe neden karşı olduğumuzu, açıklamak sorumluğunu duyuyoruz.

Ondokuzmayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin kurulma süreci, Ondokuzmayıs Üniversitesi, Çarşamba Belediyesi ve hayırsever hemşehrilerimzin işbirliği sonucunda, DSİ’ne ait 50 dönümlük bir alanın Üniversiteye tahsisinin ardından fakülte binasının yapımıyla başlamıştır. 2010 yılında kurulan Fakülte bu yıl 4. mezunlarını verecektir.
Fakülte, Samsun’a yaklaşık 30 km, uluslararası nitelikteki Samsun-Çarşamba Havalanına ise 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu anlamda Samsun’un hemen yanı  başında yer almakta, Tekkeköy'e kadar gelen raylı sistem ile Çarşamba arasında ring seferlerinin başlayacağı da düşünülürse, gerek öğretim üyeleri gerekse öğrenciler açısından ulaşım bakımından hiçbir problemi bulunmamaktadır. Bütün bunlara ilaveten isteyen öğrencilerin barınma amacına yönelik yurt olanakları ile ilgili bir sorun da yoktur.
Ayrıca bu açıklamamızın ikinci bölümünde de belirtileceği gibi, Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültemiz bir biri ardına hizmete alınan diğer Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları ile şimdiden üniversite yerleşkesi durumuna gelen bir kampus alanı içinde yer almaktadır.

Fakülte Çarşamba’ya hayırsever hemşehrimiz merhum Mustafa Kemal Güneşdoğdu tarafından kazandırılmış, tüm yapım giderleri onun tarafından karşılanmıştır. Dolayısıyla Fakültenin, tüm maddi birikimini kendi memleketine bir Hukuk Fakültesi yapılması için harcayan merhumun arzusu hilafına taşınması meşru ve etik değildir.
İkinci husus Fakültenin ismi ile ilgilidir. Bilindiği üzere fakülte Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi ismiyle kurulmuştur. Ali Fuat Başgil Çarşamba’nın yetiştirdiği, tüm yaşamını hukukun ve adaletin üstünlüğüne adamış bir Hukuk Profesörü ve devlet adamıdır. Fakültenin ismi onun aziz hatırasına istinaden ve hemşehrilerinin vefa göstergesi olarak verilmiştir. Dolayısıyla fakültenin mevcut konum olarak yer değiştirmesini gerekli kılacak hiç bir haklı gerekçe yoktur.
Bütün bu nedenlerle her nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, öğrencilerimizde ve öğretim görevlilerimizde motivasyon kaybına yol açacak, Samsun ve Çarşamba halkı nezdinde endişe ve üzüntüye neden olacak bu tür spekülasyonların bir an önce sona erdirilmesi konusunda tüm Samsun kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. 
Bu vesile ile Ondokuzmayıs Üniversitesi'nin başta sayın Rektörümüz olmak üzere tüm yöneticilerinin ve Hukuk Fakültesi'nin  değerli öğretim üyelerinin de bu konuya bazı kişilerin ve grupların çıkarları açısından değil, şehrin ve toplumun tüm kesimlerinin ortak çıkarları açısından yaklaşacaklarına olan inanç ve güvenimizi muhafaza ettiğimizi belirtiyoruz.

Bu bağlamda sizlerin aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmak istediğimiz ikinci husus ise Samsun’da açılması düşünülen ikinci devlet üniversitesi ile ilgilidir.
Bilindiği gibi Canik Başarı Üniversitesinin kapatılmasının ardından Samsun’a ikinci bir devlet üniversitesinin kurulmasının gerekliliği kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılmaktadır.
Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği olarak bizler bu yeni üniversitenin Çarşamba’da hali hazırda mevcut olan ve içinde Hukuk ve İletişim Fakültelerini, Adalet Meslek Yüksek Okulunu ve inşaatı tamamlanmış olan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesini barındıran, Akademik Personel Misafirhanesi ve Konferans Salonu gibi tesislerinin inşaatı devam etmekte olan mevcut yerleşke alanında kurulmasının akılcı ve uygun olacağı düşüncesindeyiz. 


Bu görüşte olmamızın haklı gerekçelerini aşağıda maddeler halinde bilgilerinize sunuyoruz:
1. Mevcut yerleşkenin konumu idealdir. Daha önce de belirtildiği gibi söz konusu mevcut yerleşke Samsun’a yaklaşık yarım saat uzaklıkta, Samsun-Çarşamba Uluslararası Havaalanı’nın, organize sanayi bölgeleri, lojistik köyleri, Kongre ve Fuar Salonları gibi şehrin ana ekonomik ve kültürel merkezlerinin hemen yanı başında, ulaşım problemi olmayan bir konumdadır.
2. Mevcut yerleşke gerektiği kadar genişletilebilecek bir alan üzerinde konumlanmıştır. Mevcut alana 20 dönümlük mülkiyet daha eklenerek 70 dönümlük bir üniversite kampüsü haline getirilmiştir. Toplamda 150 dönümlük alan imar planında üniversite alanı olarak planlanmıştır.
3. Çarşamba ilçemiz 76.000’i bulan merkez nüfusu ile üniversitesi olan birçok il merkezinden daha büyüktür. ( Sinop: 40.677, Tunceli: 34.461, Artvin: 25.838, Gümüşhane: 44.809)
4. Çarşamba ilçemiz özellikle tarımsal faaliyetlere dayanan güçlü bir ekonomiye sahiptir.
5. Son yıllarda ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişliği hızla artmaktadır.
6. Çarşamba konum olarak doğusundaki Terme, Ünye ve Fatsa’yla komşu sayılacak kadar yakındır. Bu anlamda üniversite hemen doğusundaki ilçeler için de bir cazibe merkezi olacaktır.

Sonuç olarak ikinci üniversitenin şu an üç fakülte ve iki yüksek okul ile öğrenim yapılan Çarşamba’da kurulması, Samsunumuz için her bakımdan akılcı, uygun ve faydalı olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4