Samsun Valisi Şahin basın mensuplarıyla biraraya geldi

Samsun Valisi İbrahim Şahin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilimizde yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya geldi. Düzenlenen Kahvatıya Gazetenizolsun.com sahibi Yadigar Karataş'ta katıldı.

Samsun Valisi Şahin basın mensuplarıyla biraraya geldi

Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Bir vali sıfatının ötesinde sarı basın kartı taşıyan bir gazeteci sıfatıyla da söylüyorum. Mutlak suretle haberleri yaparken de, gazeteyi üretirken de biraz daha sağlıklı objektif bir haberciliği sunarsanız daha iyi olur" dedi.
Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kafede, basın mensuplarının yanı sıra Samsun Basın İlan Kurumu (BİK) Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatma Dursun Atalay'ın da yer aldığı kahvaltıya katıldı.
Burada gazetecilere seslenen Vali Şahin, medyanın çağın teknolojileri karşısında internet medyasına daha çok yöneldiğini, gelecekte kağıt baskı yapan gazetelerin bir çoğunun internet gazeteciliği yapacağını ifade ederek, "Zaman içinde haklılığımı göreceksiniz. Çünkü tüm dünyada mürekkeple kağıt üzerine gazete yapmak ve bunu dağıtmanın zorlukları veya olumsuzlukları biraz daha kendini hissettirmeye başladı. Onun için olabildiğince internet üzerinden veya sanal ortamlardan gazetecilik yapma konusu sizin de sanırım gündeminize düştü" dedi.


Türkiye'de basının sıkıntılarının olabileceğini, bu sıkıntıların daha önce de var olduğunu bundan sonra da var olabileceğini belirten Şahin, şunları söyledi:
"Bunları da belki fert fert, olay olay konuşmamız gerekiyor ama bu konudaki hatanın, eksikliğin birilerine fatura edilmesinden ziyade dönüp kendimizle ilgili eleştiri yapmamızın daha doğru olduğu kanaatindeyim. Bu cümleleri sarf ederken de meslektaşlarım diye söze başladığım için söylüyorum. Çünkü bazen kalemlerinizi düzgün tutmazsanız yazı çok net çıkmayabilir, kayar. Onun için gazeteci arkadaşlarımızın gerek gazetelerini dizayn ederken gerek köşelerinde yazılar yazarken objektif veya kendi düşüncelerimizi çok sağlıklı şekilde yansıtmazsak başkalarını eleştirmek gibi bir hakkı kendimizde göremeyiz. Veyahut eleştirirseniz bu çok yerini bulmaz. Burada özeleştiri yapmamız gerekiyor. Bir vali sıfatının ötesinde sarı basın kartı taşıyan bir gazeteci sıfatıyla da söylüyorum. Mutlak suretle haberleri yaparken de, gazeteyi üretirken de biraz daha sağlıklı objektif bir haberciliği sunarsanız daha iyi olur."
Şahin, program sonunda basın mensuplarının karşılaştığı sorunları dinledi. Gazetecilerle toplu fotoğraf çektiren Vali Şahin, daha sonra bir medya çalışanının kamerasını alarak basın bir süre mensuplarını görüntüledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2015, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4