banner134
banner121

Türk gıda ürünleri ABD’de görücüye çıktı

Türk gıda ürünleri dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’nde görücüye çıktı.

Türk gıda ürünleri ABD’de görücüye çıktı
banner136
banner141

Türkiye’nin ABD’ye yaptığı gıda ürünleri ihracatını arttırmayı hedefleyen gıda ihracatçılarına müjde Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu’ndan geldi. Tarakçıoğlu, New York Summer Fancy Food Fuarı'nda Türkiye’nin standının 75 metrekare büyütüleceğini, ilave 8-10 Türk firmasının katılımına imkan sağlanacağı müjdesini verdi. 


Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show, bu yıl 28-30 Haziran 2015 tarihlerinde 61.kez ABD'nin New York kentinde düzenlendi. Fuarın Türkiye Milli Katılım organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)  tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

49 ülkeden 2600 katılımcı ve 22.000'den fazla ziyaretçinin boy gösterdiği Summer Fancy Food Fuarı'nın Türkiye milli katılım organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri bu yıl 17. kez üstlendi. Bu yıl Türkiye Holünde İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin Ur-Ge projesi kapsamında 9 firma, Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin Ur-Ge projesi kapsamında 8 firma olmak üzere toplam 52 Türk firması katıldı. 

Dünya'nın en önemli gıda ithalatçı ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri'ne Türkiye’nin 2014 yılında 700 milyon dolarlık gıda ve tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini belirten EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, “ABD, yıllık 130 milyar dolar gıda ürünleri ithalatı yapıyor. Bu ithalattan en azından 1 milyar dolarlık pay almak istiyoruz. Summer Fancy Food Fuarı bu hedefe ulaşmada çok önemli. 2015 yılında 52 firma ile katıldık. 2016 yılında Türkiye standının 75 metrekare büyümesiyle 8-10 arası ilave Türk firmasının katılımı mümkün hale gelecek ve hedefimize daha kolay ulaşacağız” diye konuştu. 

Türkiye’den ABD’ye ihracatı yapılan başlıca ürünlerin kuru meyveler, kurutulmuş domates,   konserve ürünler ve şekerli mamuller olduğunu anlatan Tarakçıoğlu, Summer Fancy Food Fuarı’na; Türkiye'den kuru meyveden turşuya, helvadan kurutulmuş domatese, baharattan hazır yiyeceklere bir çok ürün ihracatçısı firmanın ürünlerini sergilediğini fuarda ayrıca Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu, Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu ile Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu’nun tanıtım faaliyetinde bulunduğunu ifade etti. 

Fuarda Türkiye Holünü T.C. New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile New York Ticaret Ataşesi Mustafa Ali Yurdupak ziyaret ederek firmalar ile ABD pazarına ilişkin bilgi alışverişinde bulundular. 


Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 08:42
YORUM EKLE
banner153
SIRADAKİ HABER

banner122

banner155

banner4

banner152