Adem Tuncer: Kadına şiddet insanlık suçudur

Ak Parti Samsun milletvekili aday adayı Adem Tuncer 8 Mart Dünya kadınlar günü ile ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajında kadınları aşağılayan, horlayan, kılık kıyafetine göre, rengine ve inançlarına göre ayıran her türlü zihniyet çağdışı olduğuna vurgu yapan Tuncer şunları kaydetti: ‘Kadına şiddetin hat safhaya çıktığı, imkanlar bakımından olmasa da zihniyet bakımından kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapılan bir dönemden geçiyoruz. Kadın ya da erkek hepimiz insanız. Daha iyi bir insan olmaktan öte hiç kimsenin diğerinden bir üstünlüğü yok. Aksi her inanışa, düşünce ve fikre karşıyız. Kadına yapılan her türlü baskı, şiddet ve mobing çağ dışıdır, insanlık suçudur. Kadınları aşağılayan, horlayan, kılık kıyafetine göre, rengine ve inançlarına göre ayıran her türlü zihniyet çağdışıdır.

Adem Tuncer: Kadına şiddet insanlık suçudur

Biz kadına hak ettiği değerin verildiği, inanışlarımıza göre en kıymetli unsurlardan biri olan cenneti kazanmanın anneye hürmetten geçtiğini ifade eden bir medeniyetin evlatlarıyız. Bu medeniyetin bağrında yetişmiş insanlardan kadına yönelik şiddeti görmek bizleri daha da üzmektedir.

Ak Parti iktidarlarında yapılan reformlarla, kadınların önündeki engeller bir bir kalkmaya başlamıştır.  Türkiye’de bütün kesimlerin olduğu gibi kadın haklarının da en ileri düzeyde hayata geçirilmeye başlandığı tam anlamıyla yakalanma iradesinin gösterildiği bir dönem yaşanmıştır. Anayasa’da yapılan değişiklikle Anayasa’nın 10’uncu Maddesi’ne, “Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” ibaresi eklenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ihdas edilen “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” özellikle siyasal katılım noktasında kadınlarımız için önemli bir teşvik sağlamıştır.

    Ancak bilinmelidir ki kanuni düzenlemeler tek başına yeterli değildir. Devlet, STK, eğitim kurumları kısacası toplumun her kesimi el ele vererek konunun üzerin gitmedikçe sorunun hakkıyla çözümü mümkün olmayacaktır. Herkes bu konuda hassasiyet göstermeli ve elinden gelen tüm imkanlarla çözüme katkı sunmalıdır.

    Bu düşüncelerle 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyor, her insanın hak ve özgürlüklerini insanca yaşadığı bir dünya diliyorum.’

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4