banner341

Samsun'da evde kumar oynatılmasına ceza kesildi, kumar oynatmanın cezası ne kadar

Samsun'da evde kumar oynatılmasına hem kumardan hemde sosyal mesafeyi korumamaktan ceza kesildi.

Samsun'da evde kumar oynatılmasına ceza kesildi, kumar oynatmanın cezası ne kadar ABONE OL

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bir evde kumar oynandığı bilgisi üzerine emniyet güçleri tarafından yapılan aramada, kumar oynadığı tespit edilen 9 şahsa sosyal mesafe kuralına uymamak ve kumar oynamak suçundan idari işlem yapıldı.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Vezirköprü ilçemizde bir evde kumar oynandığı bilgisi üzerine ekiplerimiz tarafından yapılan aramada, evde kumar oynadığı tespit edilen 9 şahsa sosyal mesafe kuralına uymamak ve kumar oynamak suçundan idari, ikamet sahibine ayrıca yer temin etmek suçundan adli işlem yapılmıştır." denildi.

Kumar oynatma suçu (Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu) nedir, kumar oynatma suçunun cezası nedir?

Geçtiğimiz günlerde Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, mahkeme kararıyla baskın düzenlenen evde, 11 kişi, kumar oynarken yakalandı. Bu kişilere toplam 50 bin lira para cezası kesildi.
Kumar oynatma suçu (kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu), TCK 228. maddesinde Genel Ahlaka Karşı Suçlar başlığı altında açıklanmıştır. Buna göre; Kumar oynanması için yer ve imkan sağlayan kişiler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden aşağı olmamak üzere ve adli para cezası ile cezalandırılır. Düzenleme içeriğinde kumarın tanımı yapılmıştır. Buna göre kumar; kazanç amacı güdülerek icra edilen, kar ve zararın talihe bağlı olduğu oyunlardır. Bu açıklamaya istinaden kişiler arasında oynanan bir oyunun kumar sayılması için iki koşul aranır. Bu koşullardan ilki oyunun kazanç kastı ile icra edilmesidir. Kazanç kastı bulunmaksızın eğlence amaçlı şekilde oynanan oyunlar bu kapsamda değerlendirilmez. Oynanan oyunun kumar sayılması için ikinci koşul ise , karın ve zararın talihe bağlı olmasıdır.

Çocukların kumar oynaması için yer ve imkan sağlanması (TCK 228/2)
Çocukların kumar oynaması için yer ve imkan sağlanması halinde, kişiye verilecek ceza verilecek bir katı oranında artırılır.

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçunun bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmesi
Kumar oynaması için yer ve imkan sağlanması suçunun bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmesi durumunda cezanın alt sınırı üç yıldan başlamak üzere beş yıla kadar hapis ve bin günden on bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Kumar oynaması için yer ve imkan sağlanması suçunun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmesi
Suçun örgüt faaliyeti  kapsamında işlenmesi durumunda, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kumar oynama suçu, kumar oynama cezası, kumar oynamanın cezası
Kumar oynamak, Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak düzenlenmemiş, kabahat olarak tanımlanmıştır. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu 34. maddesinde yer verilen bu eylem nedeniyle kumar oynayan kişiye idari para cezası verilir. Bu kabahat nedeniyle idari para cezasına ve el koymaya kolluk görevlileri, mülkiyetin kamuya geçirilmesine mülki amir karar verir.

Kumar oynatma suçu zamanaşımı
Bu suç için dava zamanaşımı süresi sekiz yıldır.

Kumar oynatma suçu ve uzlaşma
Suç, 5271 sayılı kanunun 253. maddesi kapsamında uzlaşma kapsamındaki suçlar arasında yer almamaktadır.

Görevli mahkeme
Bu suç için yargılama yapmaya görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi’dir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4