Belediye Evleri Kavşağı akıllı yapılmasa mı?

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ASELSAN ile birlikte bazı bölgelerde hayata geçirdiği "Akıllı Şehir" uygulamasıyla 
Trafik Güvenliği, çevreye uyumlu fiziksel, dijital ve insan sistemleri ile kişilerin yaşam kalitesini artırmak hedefleniyor. 
Bu uygulamanın ne kadarı hayata geçti, Samsunlular ve şehir bu çalışmalardan memnun mu? değil mi? bu soruların cevaplarını insanlar yaşayıp görüyor belli bir kısmını. 
Şehrin bazı bölgelerinde yapılan akıllı ışık diye tabir edilen akıllı kavşak uygulamalarının sürücüleri bazen isyan edecek türden olabildiğini duyuyoruz yada yorumlardan okuyoruz. 
Bu uygulamanın bazı bölgelerde ise trafiği rahatlattığı da ortada aslında.
Yaklaşık 1 ay önce Canik İlçesi Belediye Evleri Bölgesi'nde de bu uygulama yapılması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından çalışmalar başladı.

Belediye Evlerinin kavşağının olduğu bölgede kaldırım ve yol de genişletilme ve kaydırma çalışması yapıldı. 
Yine ilçenin ana caddesi ve tüm trafiğinin geçiş noktası olan Cengiz Topel Caddesi de Belediye Evleri kavşağından yukarıya yönündeki trafik ise giriş bölgesinden kapatıldı. Halen sürücüler ters yöne girmeye çalışsa da burada da düzen oturana kadar sıkıntı olacağı görünüyor.
Yaklaşık 10 gündür Belediye Evlerinin kavşağındaki ışıklar serbest geçiş şeklinde yanıp sönüyor. Bence böyle devam etse daha iyi olacak. Çünkü akıllı ışık sistemine girerse, trafiği bu şekilde uygularlarsa eskisi gibi uzun trafik kuyrukları oluşacağı kanatindeyim. 

Böyle bıraksalar daha iyi olacak gibi görünüyor çünkü sürücüler burada çok dikkatli bir şekilde geçerek trafiği akışına göre verebiliyor. 
Zaten trafik yoğunluğu olan saatler belli, Ordu-Ankara yönündeki trafiğin büyük bir kısmı viyadükten yapılıyor.
Bu anlamda kavşaktaki trafik ışıkları akıllı diye tabir edilen sisteme dönerse sıkıntı olabilir. Bu bölge de bu yüzden dikkatli bir şekilde çalışma yapılsa güzel olur. 
Bizden uyarması, kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344