Bilim kurulu üyeleri açıklamalarında dikkat etmeli mi?

Dünya'nın ve ülkemizin bir numaralı gündemi koronavirüs salgınının ülkemizde zirveye ulaşacağı tarihle ilgili konuşan Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ilk vakanın görüldüğü 11 Mart'tan 60 gün sonrasına işaret etmiş verdiği demeçte.

Bu konuyla ilgili Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap'la yaptığı konuşmayı aktardı: "Başından bu yana tespitleri, geleceğe yönelik öngörülerinde yanılmayan Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Alpay Azap ile dün sabah sohbet ederken güzel bir benzetme yaptı:'Nasıl ki farklı ülkelerde virüsün yayılma seyri farklı oldu, bizim şehirlerimizi de bu ülkeler gibi düşünmemiz lazım. Çin'de başladı, zirvesini gördü ve aşağı doğru indi. Ardından İtalya'da aynı durum oldu. Bizim şehirlerimiz için de aynı seyirde geçer; hastalığın ilk görüldüğü gün esas alınarak bakılmalı…'Bu durumda hastalığa ilk rastlanan yer İstanbul olduğuna göre, zirve için nasıl bir hesap yapılmalı? Bilim Kurulu üyesi de olan Prof. Dr. Azap'ın yanıtı her zamanki sakinlik ve netlikte oldu: 'Kovid-19 vakası ülkelerdeki zirvesine 8-9 haftada ulaşıyor. Yaklaşık 60 günde zirve yapıyor. Hastalığın ilk ortaya çıktığı tarihi 11 Mart gibi açıklandı ilk vaka; demek ki, 60 gün, 3-4 hafta daha var…" konuşma bu. 

İnsanlar zaten korku ve panik içinde mutlaka bilimsel açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacak ama yapılan açıklamalarda biraz daha dikkatli olunması gerekmiyor mu?

Özellikle televizyon kanallarına çıkarak gece boyunca talk şov gibi açıklamalar yapılması da çabası. 

Mutlaka insanlar koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek ama bu bilgiler de verilirken, bunları sadece yetişkinlerin izlemediği, yada duymadığı değil çocuklarında görebileceğini unutmadan yapmak gerekmez mi?

Bu anlamda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı açıklamaların korku ve paniğe yönelik olmaması görüşündeyiz ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu konuyla ilgili olarak acilen önem alınması gerektiğini düşünüyoruz.

YORUM EKLE

banner4