banner433

Başkan Arslantürk: Fındık rekoltesi için her bakımdan yararlı bir dönem

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, "2019 üretim ve piyasa yılını her bakımdan yararlı bir dönem olarak değerlendirmek gerekir. " diyerek değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Arslantürk: Fındık rekoltesi için her bakımdan yararlı bir dönem

UFK Başkanı Arslantürk, "2019 ürünü fındık rekoltesinin bir yıl önce tahmin ettiğimiz gibi 800 bin ton civarında gerçekleşeceği artık net olarak görülmektedir.
2019 üretim ve piyasa yılını her bakımdan yararlı bir dönem olarak değerlendirmek gerekir. 
Özellikle son 3 yıldan beri fiyatta istikrarın sağlanmış olması ile üreticinin fındığa bakışı da olumlu yönde değişti.
Bunun etkisi ile 2020 ürünü hasat öncesinde üreticiler önceki yıllara göre çok çok daha fazla bahçelerinde yer alıyor, çalışıyorlar. Bahçesinin bakımını yapıyor, ilacını vuruyor, hastalık ve zararlılarla mücadele ediyor. Bu da geçen yıla göre daha düşük görülen 2020 ürünü fındığa verim ve kalitede pozitif olarak yansıyacaktır. 
TMO’nun da geçmişteki yanlış politika ve uygulamalarını kenara koyup, 2019 hasadı öncesi fiyat ve alım şeklini açıklaması piyasada, üreticiden ihracatçıya, sanayiciden ithalatçıya kadar herkesin önünü görmesini sağlamıştır. Bu da sağlıklı ve kazandırıcı politikaların uygulanmasına sebep olmuştur.
Üreticilerin de ürünü kontrollü bir şekilde piyasaya indirmesi, yüksek rekolte yılında bile fiyatların hatırı sayılır oranda yüksek seyretmesini sağlamıştır. 16 liradan başlayan fiyatlar 24 TL’nin üzerine kadar çıkmıştır. Bugünlerde ise 20-21 TL seviyesinde piyasada işlem yapılıyor. 2020 yılı ürününde de fiyatların bu seviyelerde olacağını tahmin ediyoruz.
Bu yılın Nisan-Mayıs aylarında Doğu Karadeniz’de bazı yerlerde 400 rakımın üzerindeki fındık bahçelerinde don meydana gelmiş olsa da, bunun  kayda değer bir hasara yol açmadığı da biliniyor.
TÜİK’in masa başında yaptığı tahmin ve açıklamalar üzerinden piyasa için değerlendirmeler yaparak spekülasyona neden olmak doğru değildir. Rekolte için acele etmemek lazım. Temmuz ayının başında bahçelerdeki durum çok daha net olarak gözükür. Bu da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önderliğinde oluşturulan rekolte tahmin komisyonu tarafından belirlenip, açıklanır.
Ancak fındık sektöründe özellikle de sanayiciler ve ihracatçılar Sakarya’dan Trabzon’a kadar olan tüm bahçeleri gezerek incelemeler ve tespitler yapıyorlar. Ticaret ve ihraatın sağlıklı bir şekilde seyir etmesi için bahçeleri çok yakından takip ediyorlar. 
Bu aşamada da, üreticilerimizin dalda oluşan fındığı hasat da toplayabilmek için yaptıkları çalışmalar önceki yılların aksine çok ama çok fazla oluyor.
Üreticinin bahçesine sahip çıkması demek, asgari 650 bin ton fındığın üretilmesi anlamına gelir. Bunun da maddi karşılığı fındık üreticisinin cebine, Karadeniz Bölgesine 15 milyar lira civarında bir paranın girmesi demektir." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344