Çernobil faciası nasıl oldu?

Chernobyl dizisi yayınlandığı ilk günden itibaren izlenme rekorları kırarken dizi izleyenleride Çernobil faciasının nasıl olduğu konusunda bilgi edinmeye çalışıyor.

Çernobil faciası nasıl oldu?

Çernobil dizisi 4. bölüm, final ne zaman
Bu arada Chernobyl dizisinin 4. bölümü 27 Mayıs‘ta yayınlayacağı ve 5'nci final bölümünün ise 3 Haziran'da yapacağı öğrenildi.

Çernobil dizisini hangi kanal veriyor
Chernobyl dizisi Türkiye'de Digiturk üzerinden yayınlanırken, Digitürk beIN Series Drama HD kanalından Chernobyl dizisi izlenebilir.

Çernobil faciası nasıl oldu
Çernobil faciası, Çernobil felaketi veya Çernobil reaktör kazası ya da Çernobil kazası, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali'nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketidir. Nükleer santralde meydana gelen patlama ve yangın sonrasında SSCB' ye, Avrupa' ya ve Türkiye'ye büyük miktarda radyasyon yayıldığı tespit edilmiştir.

Kaza Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğine göre bugüne kadar meydana gelmiş en büyük nükleer kazadır. Çernobil felaketi, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirilmiştir. Bu sınıfta ölçeklendirilen yalnızca iki nükleer felaket bulunmaktadır. Bunlardan birisi Çernobil felaketi, diğeri ise 2011 yılında meydana gelen Fukushima Daiichi nükleer felaketidir. Felaket maliyeti ve kayıpları açısından tarihin en kötü iki nükleer felaketinden birisidir. Sonuç olarak 500.000'den fazla işçi nükleer faciaya müdahalede bulunmuş ve bu nedenle radyasyona binlerce işci maruz kalmış. Tahmini olarak yapılan masraf ise 18 milyar ruble (18 milyar ABD doları) olmuştur. Meydana gelen kaza esnasında 31 kişi ölmüştür fakat çok büyük bir alana yayılan radyasyon neticesine uzun vadede sonuçlarının daha ağır olduğu değerlendirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4