Koronavirüs vaka sayısı 5'e çıktı

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı alınan yeni tedbirleri açıklıyor.

ABONE OL

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı alınan yeni tedbirleri açıklıyor. Bakan Koca, Koronavirüs vaka sayısının 5'e çıktığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ortak basın toplantısı düzenliyor. Toplantı kapsamında Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan yeni önlemleri açıklıyor.

ALO 184'ü koronavirüs danışma hattına çeviriyoruz. Kronik hastalığı olan kamu çalışanları kolaylıkla izne ayrılacak. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki görülen koronavirüs vaka sayısının 5'e yükseldiğini ve vakaların hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu açıkladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, koronavirüs zirvesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, burada yaptığı açıklamada "İlk iki vakamızın belirli bir odağı var, 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek isterim. 5 vakanın tamamı doğrudan birbiri ile bağlantılı" ifadelerini kullandı.
Koca, "Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak tehdit o kadar zayıflar. Sonuç alana kadar tedbiri elden bırakmayacağız" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı kapsamında 3 bakan, yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan yeni önlemleri açıkladı.
Koronavirüsle ilgili son gelişmeleri aktaran Bakan Koca "Sabah 2. vakayı paylaştık. Kesin olarak bekleniyordu diyemeyiz ama hastamızın çevresini en başta gözetim altına almıştık. Yeni vaka bu çemberin içinde yer almaktadır.
Koronavirüsle ilgili yeni tedbirleri ve alınan kararları duyurmak için kameralar karşısına çıkan Koca "Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri dışında sadece 1 kişiye izin verilecek. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek, bu anlamda bir genelge de yayınlandı" ifadelerini kullandı.
Yapılan açıklamada alınan karalardan biri de Alo 184 SABİM Danışma Hattı oldu. Alo 184 SABİM Danışma Hattı'nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz. Bakan Koca, korona enfeksiyonuna karşı özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz. Kronik hastalığı olan kamu çalışanları kolaylıkla izne ayrılacak.
Bu dönemde vatandaşlarımızdan yurt dışına çıkmamalarını istiyoruz. Yurt dışından gelenler 14 gün idari izinli sayılacak.
4-5 haftanın çok önemli olduğunu ve tedbirlere sarılmamız gerektiğini de söylemek isterim. Yayın temasla kış aylarında daha çok yayıldığını biliyoruz. Unutmayalım ki corona virüs aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir.
Adalet Bakanı Gül'ün konuşmasından öne çıkanlar:
Adalet Bakanlığımıza dair aldığımız önlemleri uygulayacağız. Dün toplantıda aldığımız kararlar oldu. Nisan sonuna kadar yurt dışı seyahatlerinin iptali konusunda kararları almıştık.
Özellikle bugün itibari ile ceza infaz kurumları kapsamında, hastalık belirtileri olanların ceza infaz kurumlarına alınmaması, kabul durumunda solunum enfeksiyonu olanların belirli bir alana alınması kararlaştırıldı. Açık ve kapalı cezaevilerinde 2 hafta boyunca görüşler ertelenmiştir. Kamuda çalışanların özel izinleri ertelenmiştir. Bu haklar ise saklıdır, daha sonra verilecektir.
Bakan Cahit Turhan'ın konuşmasından öne çıkanlar:
Bilim Kurulu'nun önerileri ile, YHT, Marmaray gibi ulaşım araçlarında dezenfekte ve temizlik işlemleri sürekli olarak yapılmaktadır. Dün okulların tatil edilmesi ile otogarlarda yolcu yoğunluğu yaşanmaya başladı. Ankara İstanbul, YHT hatlarımızda 13-14-15 Mart tarihlerine ilave hat sefer koyduk.
Havayolunda ise, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika Avusturya, İsveç ve Hollanda yarın 08.00'den itibaren 17 nisan tarihine kadar durdurulacaktır.

Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4