2015-2016 eğitim yılında 10 bin 188 öğrenci yurtlarda barınacak

Ak Parti iktidarından önce Samsun’da 4 bin 272 yatak kapasiteli 3 yurt bulunuyordu. Ak Parti 13 yıllık iktidarı döneminde 3 yurdu 14’e, 4 bin 272 olan yatak kapasitesini de 10 bin 188’e çıkardı. Bu yurtlardan 3 bin 220 yatak kapasitesine sahip 6 yurt ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın göreve geldiği dönemde yapılarak hizmete sunuldu.

2015-2016 eğitim yılında 10 bin 188 öğrenci yurtlarda barınacak ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:

“Samsun’un yurt konusunda ne kadar büyük bir yol katettiğini görmek bizler için büyük mutluluk. Tabii bunlarla yetinmeyeceğiz.  Samsun’un Türkiye’de üniversite eğitiminin ama merkezlerinden biri olması yolunda gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz”  

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da yeni eğitim ve öğretim yılıyla ilgili hazırlıklarını tamamladı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, son yıllarda eğitim ve öğretim alanında yapılan yatırımlar sonucunda eğitim kenti haline gelen Samsun’da KYK yurt sayısının göreve geldiği son iki yıl içinde yüzde 75 artışla 14’e ulaştığını açıkladı.

Öğrencilerin barınma konusundaki sıkıntılarını en aza indirgemek ve öğrenim hayatları boyunca rahat etmelerini sağlamak için büyük bir özveriyle çalışan KYK’nın Samsun’da yaptığı devrim niteliğindeki yatırımlar istatistiklere de yansıyor.

AK Parti iktidara geldiği tarihte Samsun’da 4 bin 272 yatak kapasitesine sahip 3 yurt bulunuyordu. Ak Partinin yaptığı yatırımlar sayesinde Samsun’da bulunan yurt sayısı bugün itibarıyla 14’e yükselirken, yatak kapasitesi de 10 bin 188 oldu. Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın göreve geldiği 2013 Aralık ayında Samsun’da 6 bin 968 yatak kapasitesine sahip 8 yurt bulunuyordu. Bakan Çağatay Kılıç görev süresi içinde 8 yurda 6 yurt daha ilave edip yatak kapasitesini, 3 bin 220 artışla 6.968’den 10.188’e yükseltti. Böylece sadece Bakan Çağatay Kılıç döneminde Samsun’daki yurt sayısında yüzde 75, yatak kapasitesinde de yüzde 46’lık bir artış gerçekleştirilmiş oldu.

Bakan Çağatay Kılıç, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun etkin çalışmaları neticesinde diğer illerimizde olduğu gibi Samsun’da da yurt sayısı ve öğrenci kapasitesindeki rekor artışın,  öğrenciye verilen değeri en güzel şekliyle gözler önüne serdiğini söyledi. Son 13 yılda Türkiye’de eğitime ve öğrenciye verilen öneme eş değer olarak kentte büyük bir değişimin yaşandığına dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Samsun’un yurt konusunda ne kadar büyük bir yol kat ettiğini görmek bizler için büyük mutluluk. Tabii bunlarla yetinmeyeceğiz.  Samsun’un Türkiye’de üniversite eğitiminin ama merkezlerinden biri olması yolunda gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Öğrencilerin barınma konusundaki hassasiyetlerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Samsun’da okuyan öğrenci kardeşlerimizin Türkiye’nin aydınlık geleceğine hazırlandıkları bu güzel yolculuklarında her zaman yanlarında olacağız. İş, sadece  yurt inşası yaparak bitmiyor. Bunun bilincindeyiz.  Yurtlarda kalan öğrencilerimizin kaliteli bir yaşam sürmesi için gereken her türlü sosyal ve eğitim aktivitelerini gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”


Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4