AES Görsel Sanatlar/Resim dersinin zorunlu haftalık 2 saat uygulanmasını talep etti

Aktif Eğitimciler Sendikası, Görsel Sanatlar/Resim dersinin zorunlu haftalık 2 saat olarak uygulanması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına resmi talepte bulundu.

AES Görsel Sanatlar/Resim dersinin zorunlu haftalık 2 saat uygulanmasını talep etti ABONE OL

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor konuyla ilgili:"Milli Eğitim politikamızda, bireyleri her yönden destekleyen, birçok alanda başarılı ve üretken olmalarını sağlayan görsel sanatlar eğitimine daha fazla önem verilmelidir.

Görsel sanatlar:Çocukların ince motor kaslarının gelişmesine ve iç dünyalarını keşfetmemize yardımcı olduğu için çocuklara hem psikolojik hem de fiziksel anlamda katkı sağlar.

Çocukların hayal dünyasını geliştirerek daha yaratıcı bireyler olmasını sağlar. Bununla beraber birçok alanda üretken bireyler yetişir; bir şeyler ürettiğini gören bireylerin özgüvenleri yükselir ve karşılaştığı birçok sorunla baş edebilmeyi öğrenir.

İnsanda doğuştan var olan estetik ve güzellik duygu ve düşüncesini geliştirir.

Çocukların bilinçaltını meşgul eden, açık ifade edilemeyen veya ifadede güçlük duyulan, bastırılmış veya sindirilmiş birçok duygu ve düşüncelerin, söyleyip anlatılamayan şeylerin açığa çıkmasına vesile olur. Bireylerin, özellikle çocukların iç dünyasında neler olduğunu anlamak için yaptıkları resimler uzmanlarca analiz edildiğinde; çocukların şiddete ve olumsuz davranışlara maruz kalıp kalmadıklarını resimlerine yansıttığı kompozisyon ve renklerden anlamak mümkündür.

Bireylerdeki ve toplumlardaki özellikle madde bağımlılığı, şiddet vs. gibi birçok olumsuz davranışın ilerlemesine engel olur. Bireyler kendilerini sanat alanında geliştirmek için uğraşlar edindiğinde birçok olumsuz davranıştan uzak durmuş olurlar.

Resim alanında eğitim alan öğrenciler çoklu zekâ kuramına göre birçok alanda yaratıcılık sergilemekte ve çok yönlü bakış açısına sahip olmaktadır. 

Görsel Sanatlar, hadiselere farklı açılardan bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, hayat damarlarından biri sanat olan bir nesil için elzemdir.

Hadiselere farklı açılardan bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, hayat damarlarından biri sanat olan bir nesil yetiştirmek istiyorsak, Görsel Sanatlar/Resim dersinin zorunlu olarak en az 2 saat olarak uygulanması gerekmektedir. Mevcut haliyle 1 saatlik ders, hazırlık ve toparlanmayla geçmekte, süresi yetmediği için de amacına ulaşamamaktadır. Ayrıca okullarımızda bu derslerin işlenebileceği atölyelerin tesis edilmesi ve ihtiyacı karşılayacak bir bütçenin tahsis edilmesi gerekmektedir."dedi.

 

Aktif Eğitimciler Sendikası, İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesindeki Görsel Sanatlar dersinin her sınıf seviyesinde en az 2 saat olarak yeniden düzenlenmesi ve bütçesiyle beraber resim atölyelerinin kurulmasını bakanlıktan talep etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4