banner341

Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, OMÜ'nün Teknoloji ve Yenilikçilik Noktasında

Samsun Büyükşehir Belelediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'in eşliğinde Üniversitenin; inovasyon (yenilikçilik), girişimcilik ve teknoloji konusunda ilham ve başlangıç merkezlerinden olan Samsun Teknopark'ı ziyaret etti.

Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, OMÜ'nün Teknoloji ve Yenilikçilik Noktasında ABONE OL

Teknopark ziyareti öncesi Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i Rektörlük makamında ağırladı. Makamdaki ziyarete ayrıca; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Faruk Tan ve Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Süleyman Demirtaş iştirak etti.

Kurumlar arası iş birliğinin, iletişim ve dinamizmin öneminin farkında olduklarını belirten Rektör Bilgiç, Başkan Demir'i Üniversitede görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek gösterilen ilgi ve teveccüh için teşekkür etti. Görüşmede, yeni dönemde Üniversite ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki muhtemel iş birlikleri ve geleceğe dönük çalışmalara ilişkin değerlendirmeler paylaşıldı.

Ziyarette ayrıca; Rektör Bilgiç ve Başkan Demir karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Başkan Demir, yemekte Samsun Teknopark ekibi ve akademisyenleriyle tanıştı

Rektörlükteki ziyaretin ardından Başkan Demir, kendisine eşlik eden Rektör Bilgiç ve beraberindekilerle Samsun Teknopark'a geçti. Girişimci fikirlerin, teknoloji ve inovasyonun hayata geçirilmesinde OMÜ'nün en önemli merkezlerinden biri olan Samsun Teknopark'ta Başkan Demir, Rektör Bilgiç ve diğer yetkilileri Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak ve çalışanlar karşıladı. Teknoparktaki etkinliğe ayrıca, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Kasapoğlu da katıldı. Verilen yemekte ise Teknopark ekibi, yanı sıra da yeni nesil teknoloji ve inovasyona dair faaliyetler yürüten akademisyen ve araştırmacılarla tek tek tanışan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Teknopark'ın, inovasyon kültürünün kökleşmesi ve yeşermesi için Üniversite ve şehir adına hayati ve değerli bir misyon üstlendiğini vurgulayarak her bir akademisyen ve çalışanla tanışmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İnovasyon kültürünün gelişip serpilmesiyle ilgili bilgi paylaşımı

Yemek sonrasında ise heyet, yenilikçi fikirlerin ortaya çıkıp olgunlaştığı Teknopark Kuluçka Merkezinde, Genel Müdür Dr. Buğra Çolak'ın; Teknoparkın şimdiye kadarki katettiği mesafe, yürütülen proje ve faaliyetler, geleceğe ilişkin yol haritası, kurumsal ve akademik iş birlikleri vb. konuları içeren sunumunu takip etti. İnteraktif bir şekilde ilerleyen sunumda, akademisyen ve araştırmacıların teknoloji ve inovasyon hakkındaki girişim, paydaşlık ve taleplerine kulak veren Başkan Demir, Samsun'u geleceğe taşıyacak projeler ve yatırımlarla ilgili düşüncelerini Teknopark ekibiyle paylaştı. OMÜ'nün inovasyon odaklı kurumsal kapasitesinin Samsun Teknopark ile daha da büyüdüğüne işaret eden Başkan Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin ve bölgenin kalkınmasına hizmet edecek inovatif fikirler, gelişmeler ve girişimlerin takipçisi olduklarını kaydetti. Teknoparkta gerçekleşen bilgi ve fikir paylaşımında, Samsun'un aynı zamanda "toplayıcı" ve "dağıtıcı" işleviyle dikkat çektiğini vurgulayan Başkan Demir, kentin bu potansiyelinin daha da öne çıkartılması yönünde yapılacak hamleleri katılımcılara aktardı.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de OMÜ'nün teknolojik ve inovatif ekosisteminin gittikçe güçlendiğine işaret ederek bu kültürün yansımaları olacak yeni fikir ve girişimlerle rekabet gücünü arttırmayı amaçladıklarını dile getirdi. Üniversitenin yenilikçilik potansiyelinin çeşitliliğini ve zenginliğini büyütmek için yeni fırsatların, yenilikçi yaklaşımların, çözümlerin ve ortaklıkların peşinde olduklarını söyleyen Rektör Bilgiç, heyecan verici bu sürecin önemli bir aktörü olmak istediklerinin altını çizdi. Samsun Teknoparkın yenilikçi fikir ve gelişmelerin hızlıca test edildiği önemli bir üs olduğuna dikkat çeken Rektör Bilgiç, girişimcilik ve inovasyon ekosistemine değer katmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Verimli ve ufuk açıcı buluşma sonrasında katılımcılara şükranlarını sunan Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, Teknopark ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4