OMÜ’de Pi Günü Etkinliği

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği öğretim üyesi Doç. Dr. Esen Ersoy koordinatörlüğünde “14 Mart Pi Günü” etkinliği düzenlendi.

OMÜ’de Pi Günü Etkinliği

Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa; akademisyenler, davetliler ve Samsun’un çeşitli okullarından 6. ve 7. sınıf düzeyinde öğrenciler katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Üyesi Esen Ersoy, “Öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız etkinliğimizde; pi sayısının tarihi, önemi ve gizemi, pi sözlüğüne yer verildi. Ünlü matematik sabiti “pi” sayısını tanıtmak ve matematiği öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedeflemeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Pi sayısının tarihçesinden bahseden İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ise pi sayısı; ismini Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π’den aldığını, pi sayısı aynı zamanda Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilindiğini ve pi sayısının kültürel açıdan matematiksel sabitler içerisinde en çok etki yaratan sayı olduğunu söylediler. 

Etkinliğin devamında OMÜ Vakfı Koleji, TED Koleji ve Samsun Açı Okullarından gelen ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla basamak ezberleme yarışması yapıldı. Yarışmayı, pi sayısında virgülden sonra 200 basamağını ezberleyen OMÜ Vakfı Koleji Öğrencisi Ali Yağız Yasin Doğan birinci, Samsun Açı Okullarından Tuana Beren Türkmen ikinci, Reyhan Kocalar üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere madalyaları Doç. Dr. Esen Ersoy tarafından verildi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344