ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Yeni Sınav Tarihlerini Açıkladı

Koronavirüs salgın nedeniyle ÖSYM, bu yılki sınav takvimini güncelledi. Tarihi değişen sınavların tarihlerini başkan Aygün açıkladı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Yeni Sınav Tarihlerini Açıkladı ABONE OL

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, değişen sınav tarihlerini açıkladı.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 25-26 Temmuz'da gerçekleşecek olması nedeniyle, bu tarihte yapılması planlanan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de uygulanacak. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları da 6 Eylül'de düzenlenecek. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Eylül'de gerçekleştirilecek.

KPSS, önlisans düzeyinde 25 Ekim, ortaöğretim düzeyinde ise 22 Kasım'da yapılacak. KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı (DHBT) ise 27 Aralık'ta düzenlenecek.

DGS
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tarihi 9 Ağustos olarak belirlendi.

ALES
Daha önceki takvimde bu yıl 3 kez yapılması planlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2 kez gerçekleştirilecek. ALES-1 16 Ağustos'ta, ALES-2 ise 6 Aralık'ta uygulanacak.

YDS
Yine daha önce basılı ortamda 2 kez yapılacağı belirtilen YDS, bu yıl bir kez basılı ortamda yapılacak. Sınav tarihi ise  27 Eylül olarak belirlendi. Bu sene ocak, şubat ve mart aylarında gerçekleştirilen e-YDS'ler ise yıl içerisinde 10 kez daha uygulanacak. e-YDS'ler 20-21 Haziran, 27-28 Haziran, 4 Temmuz, 22 Ağustos, 29 Ağustos, 17 Ekim, 14 Kasım, 19 Aralık'ta yapılacak.

YÖKDİL
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) tarihi ise 13 Aralık olarak belirlendi.

İSG
Bu yıl, 2 kez yapılması planlanan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG) da bir kez, 7 Kasım'da uygulanacak.

YKS müfredatı MEB'den
YKS, Milli Eğitim Bakanlığının önereceği müfredatla olacak

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ailelerin ve öğrencilerin rahat olmasını istedi.

Adayların gönül rahatlığıyla hazırlıklarını yapmaya devam etmesini öneren Aygün, "Adaylarımız eksiklerini tamamlasınlar. Onlar bizim evlatlarımız, geleceğimiz, onların mağdur olmaması için gerekenler yapılmaktadır ve yapılacaktır. Her türlü duruma göre hazırlıklarımızı yaptık ve yapıyoruz. Bu kapsamda, tüm sınav tarihleri gözden geçirildi ve yeniden düzenlendi. YKS, Milli Eğitim Bakanlığının önereceği müfredat ve kazanımlara göre önceki yıllarla aynı çerçevede olacak" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4