Türkçe Yeterlik Sınavı Başvuruları Başladı!

Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerini ölçmek üzere Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) başvuruları 05 Aralık 2016- 06 Ocak 2017 tarihlerinde yapılabilecek. Sınav, Enstitünün olduğu tüm merkezlerde 14 Ocak 2017’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Türkçe Yeterlik Sınavı Başvuruları Başladı! ABONE OL

2016 yılında uluslararası ölçekte üç sınav gerçekleştiren Enstitü, 2017 yılının ilk sınav uygulamasını 14 Ocak 2017 tarihinde Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu ülkelerde eş zamanlı uygulayacak.

Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS’de başarılı olan adaylar, başarı durumlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanacak.

Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulacak.

Türkçe Yeterlik Belgesi, öğrenciler kadar Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adaylarına da iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4