Vali Şahin: Eğitimde hedefimiz ilk on'a girmek

Vali İbrahim Şahin Bafra ilçesi Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen 2015-2016 eğitim-öğretim yılı değerlendirme toplantısına katıldı.

Vali Şahin: Eğitimde hedefimiz ilk on'a girmek ABONE OL

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, "2014-2015 okullarımızda okullaşma oranlarımızda en yüksek oranlara ulaştık, önemli kayda değer gelişmeler sağladık. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Yabancı uyruklu öğrencilerimiz ve sığınmacılarımızın eğitim-öğretime kazandırılması, onların toplumsal kaynaşmasının sağlanması için tedbirler üzerinde duruyoruz. Yaz aylarında 47 bin öğrencimiz taşıma sureti ile eğitime erişiyor. Taşıma ihaleleri ve bunların yemek ihalelerini yapılacak. Geçen yıl 64 milyon lira taşıyıcılara, 24 milyon da yemek hizmetine ödemek sureti ile il genelinde 88 milyon liralık bir bütçeye ulaşıldı. Her yıl yaptığımız gibi eğitim-öğretim yılında kitapları ulaştırmak için çalışmalarımız sürüyor. Ders kitaplarımızın yüzde 80'i ilimize ulaşmış durumda" dedi.

Vali Şahin yaptığı konuşmasında, “Bu gün bu toplantımızda 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde özellikle Samsun ilinin en az sorunla eğitim-öğretime başlamasıyla ilgili neler yapılabileceği konusunu konuşacağız. Sorunsuz demiyorum, bir yerde hareket varsa, insan yaşıyorsa mutlaka sorun vardır ama biz onların üzerine gideceğiz ve sorunları aşağıya çekeceğiz. Samsun Türkiye’de eğitim-öğretimi en iyi olan iller arasına girecektir. Bununla ilgili ilimizde kendimize bir hedef çizdik. 3 yıl içerisinde Samsun en iyi ilk on il arasında olmalı diye hedef koymuştuk. Bunu gerçekleştirmek çok kolay değil ama bunun için çok emek veriliyor. 10-15 yıl geriye dönerseniz Samsun Türkiye'de en iyi eğitim veren iller arasında ilk on da idi. Onun için bizim de böyle bir hedefimiz var ama en kötü hedefimiz ilk 16 sıralamasıdır. 

Samsun Türkiye'de en fazla nüfusa sahip olan ilk 16 il arasındadır. Dolayısıyla bizim de eğitim-öğretimdeki en kötü hedefimiz 16 olması gerekiyordu ama biz hedefimizi ilk 10 sıralamasına girmek için koyduk. 'Misafir' diye tabir ettiğimiz Suriye'den, Irak'tan gelen göçmenlerin ve ayrıca mülteci statüsünde olup da Samsun'da 'yabancı' diyebileceğimiz 5 bin civarında fert (insan)var. Bunların çocuklarının eğitimi, rehabilitasyonu, Türkçe öğrenmesi ve topluma kazandırılması oldukça önemlidir. Bunun dışında önemsediğim Fatih projesidir. Fatih projesi Türkiye’de son yıllarda eğitimle ilgili üzerinde en çok konuşulması gereken bir projedir. Benim üzerinde çok fazla durduğum konulardan bir tanesi de taşımalı eğitimde çocukların taşınmasıdır. Bu taşımalı sistemle ilgili olarak yaşanabilecek kazalarla ilgili çok sıkı tedbirler alacağız. 

Bunun dışında fiziki mekanların temizliği ve çocukların daha sağlıklı ortamlarda eğitim görmesidir. Onun için arkadaşlarımızın olabildiğince dikkatli olması gerekmektedir. Bir başka konu da öğretmenlerimizin kılık kıyafetleridir. Zaman zaman görüyorum bazen arkadaşlarımızın öğretmen olup olmadığı ile ilgili olarak şüpheye düştüğümüz giyim-kuşam içerisinde oluyorlar. Emin olun bu beni çok rahatsız ediyor. Tabi ki bir serbestlik alındı ama bu serbestliği öğretmenlerimizin öyle bırakın sınıflara girmeyi kahveye bile girerken terettüt ettiğimiz bir tarzda giyinmemeleri gerekiyor. Bu konuda çok titiz davranmalarını istiyorum. Öğretmen, öğrenci ilişkileri bizim için çok önemlidir. 

Geçen yıl Valiliğimiz projesi olan özellikle 72 ayı geçen çocuklarımızı yüzme kursuna almaya başladık. Geçen yıl bir başlangıçtı ama önümüzdeki sezon inşallah çocukların 24 saat yüzme öğrenmeleri ile ilgili bir faaliyete sokacağız. Bizim buradaki amacımız 2014-2015 eğitim-öğretim dönemini kısaca değerlendirmek ama en önemlisi 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde olası aksaklıkların en aza indirilmesi ile ilgili tedbirlerimizi almak, daha kaliteli eğitimi Samsun halkına ve öğrencisine sunmak adına bir çalışma yapmaktır. Bundan dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüze, ekibine, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Bafra Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen toplantıya ayrıca, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Selim Çakır ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldıGüncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4