banner367
banner375

YÖK Başkanı Açıkladı; Artık 'ALES Şartı Aranmayacak'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bazı yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularda ALES’e girme şartı aranmayacağını söyledi.

ABONE OL
banner371

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,"Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğindeki değişiklikle "Doktora / sanatta yeterlik / tıpta uzmanlık / diş hekimliğinde uzmanlık / veteriner hekimliğinde uzmanlık / eczacılıkta uzmanlık" mezunlarının, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen ALES’e girme şartı bundan böyle aranmayacak" dedi.

Bugünlerde bilhassa salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında sürecin asgari mağduriyetlerle yürütülmesine dair çalışmalarına ek olarak ülkemizdeki eğitim ve öğretimin niteliğindeki  yönelik de kararları almak zorunluğunda kaldıklarını ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bugün yayımlanan yönetmelik değişikliği ile doktora mezunlarımızın yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen ALES'e girme şartı artık söz konusu olmayacak "dedi.

‘YENİ DÜZENLEMELER GETİRİLDİ’
Bu değişikliğin doktoralı insan kaynağındaki niteliğe katkı sağlayacağını duyuran YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,"Bugünlerde bilhassa salgına yönelik aldığımız tedbirler kapsamında sürecin asgari mağduriyetlerle yürütülmesine dair çalışmalarımıza ek olarak ülkemizdeki eğitim ve öğretimin niteliğine yönelik de kararlar almaktayız. Bugün yayımlanan yönetmelik değişikliği ile doktora mezunlarımızın yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularında daha önceden istenilen ALES’e girme şartı artık aranmayacak. Bilindiği üzere YÖK olarak son dönemde "YÖK 100/2000 Doktora Projesi" gibi projeler ile doktoralı insan kaynağını artırmaya yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Bu değişiklik doktoralı insan kaynağındaki niteliğe de katkı sağlayacaktır. Hayırlı olsun” diye konuştu.
Haber:Köksal ÖNER

banner346
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner370

banner344

banner4

banner366