Bakan Albayrak: Artık İthalat kolay olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, koronavirüs sebebiyle verilen destek tutarının 252 milyar lirayı aştığını belirterek, yeni dönemde yerli üretimin önceleneceğini ve ithalatın artık ithalatın kolay olmayacağını belirtti.

Bakan Albayrak: Artık İthalat kolay olmayacak

Albayrak, ötelenen krediler ve faiz ödemeleri de eklendiğinde tutarın 350 milyar lirayı geçtiğine vurgu yaptı.

Albayrak artık yerli üretimin önceleneceğini vurgulayarak ''Stratejik ve üretim imkanı bulunmayan ürünler hariç, ithalat kolay olmayacak. Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı'' dedi.

Albayrak Swap anlaşması konusunda ise "Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz bir süreç olacak" dedi.

'İTHALAT KOLAY OLMAYACAK'
Albayrak ''Özellikle 2020'nin ikinci yarısı inşallah her alanda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir ikinci yarı olacak. Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin şekilde üretmenin gündemde olacağı bir döneme giriyoruz. Yerli üretimi ve yerli üretimin dünyayla rekabetini tüm politikalarımızda daha da önceleyeceğiz. Yerlileştirmede sanayicimizi daha da destekleyeceğiz. Uzun vadeli, TL'ye dayalı, düşük maliyetli finansman programlarını etkinleştireceğiz. Üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir döneme gireceğiz. Stratejik ve üretim imkanı bulunmayan ürünler hariç, ithalat kolay olmayacak. Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı. İnşallah kazanımlarla Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın sağladığı desteklerle Kovid-19 sonrasında en iyi durumda giren ülkelerden biri olacağız'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344