Başkan Ulusoy: Rusya - Ukrayna gerilimi tahıl piyasasını olumsuz etkileyecek

Rusya-Ukrayna Gerilimi Arttı! Un Piyasası Tedirgin Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı ve IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin, tahıl piyasasının olumsuz etkileyeceğini söyledi

Başkan Ulusoy: Rusya - Ukrayna gerilimi tahıl piyasasını olumsuz etkileyecek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimi değerlendiren Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı ve IAOM Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Gerilimin tırmanması durumunda tüm sektörler gibi tahıl piyasaları üzerinde hem tedarik hem de fiyatlar üzerinde olumsuz etkileri olacaktır” dedi.

‘DÜNYA İHRACATININ YÜZDE 30’UNU OLUŞTURUYOR’

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin Türkiye’ye etkisi noktasından açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki savaştan en çok en çok etkilenecek piyasanın buğday piyasaları olacağını söyleyen Ulusoy, Zira iki ülkenin toplam buğday ihracatı dünya ihracatının yüzde 30’unu oluşturuyor. Gerilimin tırmanması durumunda tüm sektörler gibi tahıl piyasaları üzerinde hem tedarik hem de fiyatlar üzerinde olumsuz etkileri olacaktır” dedi. Türkiye’nin her yıl 18-20 milyon ton arasında buğday üretildiğine işaret eden Ulusoy, “Geçen sezon 7 milyon 507 bin ton buğday ithalat ettik. Rusya’nın payı 2021’de yüzde 66, Ukrayna’nın payı ise yüzde 18,5 düzeyinde gerçekleşti. Tüketimimizden kalan fazlalığı un, buğday, makarna gibi ürünlerle ihraç ediyoruz. Aynı zamanda 2 ay sonra hasat başlıyor ve yakın pazarlardan da buğday ihtiyacımızı karşılayabiliriz” diye konuştu.

‘KAZAKİSTAN ALTERNATİF OLABİLİR’

Türkiye’nin ithalat noktasında Rusya ve Ukrayna’ya alternatif olarak Kazakistan pazarını kullanabileceğini belirten Ulusoy, “Alternatif pazarlara baktığımız zaman AB, Kuzey Amerika, Kanada ve yakın Asya ön plana çıkıyor. Ancak AB pazarı yeterli değil. Kuzey Amerika ve Kanada da lojistik ve navlundan ötürü değerlendirmekten kaçınıp Kazakistan gibi yakın Asya pazarından temin edebiliriz” şeklinde konuştu.

‘UN İHRACATINDA BİRİNCİYİZ’

Türkiye’nin un ihracatında dünyada 1’nci, makarna ihracatında ise 2’nci sırada yer almakta olduğunu da sözlerine ekleyen Ulusoy, son olarak şunları kaydetti: “2002 yılından bugüne un ihracatımız 11 kat, makarna ihracatımız 30 kat, bulgur ihracatımız 15 kat, irmik ihracatımız 5 kat, bisküvi ihracatımız ise 4 kat artış sağladı. 2021 yılında ülkemiz un ihracatı 3 milyon ton, makarna ihracatı 1 milyon 472 bin ton, bulgur ihracatı 283 bin ton, irmik ihracatı 80 bin ton ve bisküvi ihracatı 535 bin ton olarak gerçekleşti. Yine son 19 yılda toplam 22 milyar dolar tutarında 79 milyon ton buğday ithalatına karşılık, 35 milyar dolar tutarında 89 milyon ton buğday ve mamulleri ihraç ederek, yaklaşık 14 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.”

Kaynak: Samsungazetesi

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2022, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344