banner341

Çeltik Yetiştiriciliğinde % 75 Su Tasarrufu Sağlandı

Bafra Ovası'nda 134 bin dekar alanda Damlama Sulama yöntemi ile yetiştirilen çeltiğin hasadı törenle başladı. 2018 yılından günümüze kadar uygulanan damlama sulama yöntemi ile su kullanımında tasarruf sağlanırken ürün verimliğinin de arttığı gözlendi.

Çeltik Yetiştiriciliğinde % 75 Su Tasarrufu Sağlandı ABONE OL

Bafra’da Damlama Sulama Yöntemiyle

Çeltik Yetiştiriciliğinde % 75 Su Tasarrufu Sağlandı

Açılışı tarla sahibinin yaptığı ve sırasıyla Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Duersun ve AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı’nın da birer konuşma yaptığı etkinlikte son olarak söz alan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı da damlama sulama yönteminin önemine dikkat çekerek; " Samsun bereketli toprakların yoğun olarak bulunduğu iki önemli ovamızı barındıran gerçekten tam bir tarım şehridir. Bunun yanında çalışkan çiftçilerimiz var. Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığımızın daha aktif olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Tabii, bugün asıl konumuzu teşkil eden damlama sistemleri dediğimiz diğer tarımsal alanlarda da yaklaşık 20 yıldır kullanılan ancak pirinç üzerine son 2 yıldır denenen ve başarılı bir şekilde sonuçlar veren bir sistemdir. Çok önemli bir yeniliktir. Bu manada suda % 75 oranında bir tasarruf sağlanması, verimlilikte gözlenen artış, toprağın daha sonra ikinci bir ürüne kullanılabilir olması çok önemli birer artıdır. Devrim niteliğinde yeniliktir. Bafra, tarımın bilinçli ve nitelikli olduğu bir ilçedir. Kurumlarımız her zaman çiftçimizin arkasındadır." şeklinde konuştu.

Pandemi nedeniyle katılımın sınırlı tutulduğu etkinlikte Vali Dr. Zülkif Dağlı ve protokol üyeleri biçerdövere binerek çeltik hasadı yaptı. Programa ayrıca AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, İl Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe ve çiftçiler katıldı​
 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4