En fazla fındık ihracatı yapan firmalar açıklandı

Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre 2021 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 Firma ihracatçı birliklerine göre belli oldu.

En fazla fındık ihracatı yapan firmalar açıklandı

Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre 2021 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 Firma ihracatçı birliklerine göre belli oldu.

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük yaptığı açıklamada,  "Ülkemiz tarımsal ihracatının çok büyük oranda bir bölümünü oluşturan fındık ihracatımızın ülke ekonomisine 2021 Yılı bazında 344.370 Ton-2.260.105.304 $ safi  ihracat rakamı kazandırması ile sektörümüzün ve ülkemiz tarımsal ihracatının bir kez daha yüz akı olduklarını ifade ediyor, Ülkemizin bu ihracat kalemini gerçekleştiren başta firmalarımızın kurucuları olmak üzere bu kıymetin ortaya gelmesinde emeği geçen tüm firma çalışanlarımıza Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyor, bol ve bereketli kazançlarının devamını diliyoruz. 


Bu vesileyle Ülkemizin fındıktaki rekabet gücünün devam ettirilebilmesi için istikrarlı bir üretim büyümesi ve bu büyümeye paralel şekilde fındık ihracatının özellikle gelişmekte olan ülkelere olan kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılmasına ve bunun yanında katma değerli ürünlerin ihracatımızdaki payın artırılmasına yönelik desteklerin de sürdürülebilir bir teşvik unsuru haline getirilmesi yönündeki devlet desteklerinin artırılması gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. Özellikle bugünkü ihracat kapasitemizin artırılmasına yönelik çok meşakkatli yollardan geçilerek kurulan Fındık Tanıtım Grubunun çalışmalarının tekrar devam ettirilmesi gerektiğine olan önemi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Fındık İhracatından kesilen payların tekrar bu sektörün geliştirilmesine olan bu güzel çalışma örneğinin tekrar hayata geçirilmesini bu vesile ile bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Dünya’da hala fındığı tanımayan insanlar olduğu düşünüldüğünde bu alanları başka sert kabuklu yemişlerin doldurduğu da gözönünde bulundurulduğunda Türk Fındığı’nın gelişiminin önünün açık olduğunu ifade etmek istiyorum yeterki yeterli tanıtım faaliyetlerinin hayata geçirilebilmesi için Devlet desteği bulunsun. Hele hele dünya genelinde sert kabuklu yemişlerin sağlık yönündeki etkileri her geçen gün arttığı göz önünde bulundurulduğunda bizim Türk Fındık Sektörünü istikrarlı bir şekilde büyütme gayreti içesinde planlı bir şekilde geliştirme zorunluluğumuz olduğunu belirtmek istiyorum. Gelecek nesillerimize Türk Fındık Sektörünün üretim, tüketim, ihracat kapasitesinin artırılması yönünde iyi bir miras bırakabilmek için tam bir koordinasyon içerisinde bunu gerçekleştirme zorunluluğumuz olduğuna vurgu yaparak en kısa zamanda Ulusal Fındık Konseyi olarak acil eylem planımızı başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere tüm kesimler ile paylaşacağımızı ifade ediyor. Tekrar Türk Fındığının Dünya’nın bir çok ülkesinde temsilini sağlayan Karadeniz ve İstanbul İhracatçı Birliklerimizin Üyelerini Ulusal Fındık Konseyi adına kutluyor, başarılarının devamlığını diliyorum." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4