Firmalar en çok hangi elemanı arıyor?

2021 yılında en çok aranan pozisyonları, eleman bulmakta sıkıntı çeken sektörleri, istihdam artışında patlama yaşayan iş alanlarını ve sektörleri açıkladı.

2021’de en çok aranan pozisyonlar satış temsilcisi/danışmanı, kurye, depo elemanı, üretim elemanı, güvenlik görevlisi ve muhasebe elemanı olurken, motorlu kurye ihtiyacında ise patlama yaşandı.

İş ilanı sayılarında artış yaşandı
Eleman nokta net’in 2021 yılı verilerine göre ilan sayıları önceki yıla oranla %30 artarken, başvuru sayılarında ise yaklaşık %20’lik bir düşüş bulunuyor. Pandemi nedeni ile iş gücüne katılımda bir azalma söz konusu olmasına rağmen, yılın son çeyreğinde ekonomide yaşanan gelişmeler ve pandeminin etkilerinin azalması, iş gücüne katılımda ve iş başvurularında artış yaşandı. 2022’de iş başvurularındaki artışın devam edeceği tahmin ediliyor.

Lojistik alanındaki pozisyonlarda önemli ihtiyaç oluştu
2021 yılı verilerine göre en çok aranan pozisyonlar satış temsilcisi/danışmanı, kurye, motorlu kurye, depo elemanı, üretim elemanı, güvenlik görevlisi ve muhasebe elemanı oldu. Pandemi koşullarının sonucu olarak lojistik alanındaki pozisyonlarda önemli bir ihtiyaç oluştu. 
Kurye, depo elemanı, şoför, forklift operatörü gibi pozisyonlar için verilen ilan sayılarında önemli bir artış olurken, e-ticaret, online yemek ve market siparişi alanındaki talebin ve girişimlerin de artması ile motorlu kurye ihtiyacında patlama yaşandı.

Şirketler hangi pozisyonlar için eleman bulmakta sıkıntı yaşanıyor?

Firmaların eleman bulmakta sıkıntı yaşadığı pozisyonlardan bazıları şu şekilde:

Kurye/Motorlu Kurye
CNC Operatörü
Makine Operatörü
Yazılım Uzmanı
Grafiker-Web Tasarım Uzmanı
Yabancı Dil Çağrı Merkezi Elemanı
Depo Personeli
Şoför
Argon Kaynakçısı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344