banner341

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı ABONE OL

Samsun Valisi İbrahim Şahin toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, ’’Bu gün İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısını gerçekleştiriyoruz. Toplantımızda gündemimizdeki konular görüşülüp, konularla ilgili sunumlar yapılacaktır.
 Bu günkü toplantımızda Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün 2016 yılı Ocak-Eylül faaliyetleri ve 2016 yılı içerisinde açılan ve açılması planlanan işgücü yetiştirme kursları kurul onayına sunulacak. Engellilere yönelik yapılan faaliyetlerin sunumu gerçekleştirilecek. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Denetim Kurulu Üyelerinin yaptığı denetimlere ait denetim raporları görüşülecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okul birleştirme ve program, alan, dal açma-kapama teklifleri görüşülecek.”dedi.
 
 Vali Şahin'in konuşmasının ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Sait GÜL tarafından kurumun çalışmalarıyla ilgili sunum gerçekleştirildi. 
 
        Toplantının sonunda bir konuşma yapan Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, “Biliyorsunuz, bu toplantıyı çok önemsiyoruz. Çünkü hem istihdam, hem de birkaç ayın özeti oluyor. Bu toplantı üniversitenin, kamunun, özel sektörün ve yerel yönetimlerin, mesleki örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı. Dolayısıyla bu Samsun’un özlediği bir tablo. Çeşitli anlamda özellikle son dönemlerde istihdam konusunun biraz daha önemsendiği ve iş arayan insanların nitelikli olmak durumunda olduğu bir ortama doğru gidiyoruz. Özellikle şehrimizde belki Almanya’da çok üst düzeyde yürüyen ama Meslek Liselerinin daha etkin hale getirilmesi çalışmalarına biz Milli Eğitim ile beraber ağırlık veriyoruz.  Cerrahi aletler şehrimizde çok öne çıktığı için Cerrahi Aletler Meslek Lisesi’nin ilimizde açılışı konusunda Sayın Milli Eğitim Bakanımıza bu konuyu aktardığımda çok ilgi gösterdiler.  Milli Eğitim Müsteşarımızla hemen konuyu aynı gün aynı saatte değerlendirdik ve gerçekten çok hızlı hareket ettiler. İlgili Genel Müdürümüzü buraya gönderdiler ve Genel Müdürümüz geldiğinde çok ilgili davrandı.  Biz Cerrahi Aletler Meslek Lisesi’nin açılışını 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde açalım diye düşünürken, ilgili Genel Müdürümüz İl Milli Eğitim Müdürümüzü arayarak biz okulun açılışını yapalım dedi. Okulumuza bir müdür tayin edelim en azından müdür kendi binasını, alet edevatını ve eksikliklerini, program gidişini takip etsin diye söylemişler. Bu hem hoşuma gitti, hem de bu işin aslında ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. İnşallah Cerrahi Aletler Meslek Lisesi yerleşkesini Kutlukent eski belediye binasında yapılacak gerekli çalışmadan sonra Samsunumuza kazandıracağız.
 
        Bu meslek lisemizle Samsun’da cerrahi aletlerin iş yeri sahiplerinin nitelikli eleman bulamaması gibi bir olumsuzluk da ortadan kalkacaktır. Bafra ilçemizde biliyorsunuz bir meslek lisesi açılmıştı, buraya olan müracaat 200 kişiydi. Daha birinci sene olmasına rağmen bu kadar müracaatın olması da ayrıca bir güzellik. Zamanla bu okulumuza müracaat inanıyorum ki, çok daha fazla olacaktır. Diğer taraftan biz, Atakum ilçemizde Endüstri Meslek Lisemizin bünyesinde 42 farklı temizlik ürünü üreten bir meslek lisesine sahibiz.  Okulu ziyaretimde çok hoşuma gitti,  heyecanlandım.  Fakat burada çok ilkel şartlarda üretim yapılmakta. Okulun bahçe kısmında eski kazan dairesinden oluşan yeri, konferans salonuna dönüştürmüşlerdi. Oraya yeni bir bina yapar üst katını konferans salonu, alt katını da üretim alanı oluşturabilirmiyiz diye bir çabamız var. Özellikle Cerrahi Aletler Meslek Lisesi’nin açılışında Milli Eğitim Bakanlığının tavrı gerçekten takdire şayandı. Biz kendileri ile görüştüğümüzde söyledikleri şey şu oldu.  Biz buradan ilgili arkadaşları göndereceğiz müfredatı dahi siz belirleyin dediler. Bu çok alışa geldiğimiz bir devlet yönetimi değildi.  Bize önceden genelde biliyorsunuz şu alanlarda yapacaksınız, şu bölümlerin dışında bölüm açamazsınız diye şartlandırırlardı.. Bırakınız bölüm açmayı bizim önerdiğimiz bölümün açılmasını sağladıkları gibi dersleri ve müfredatın yapısını dahi oluşturulmasını bize bıraktılar. "

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4