İşini Kaybedenlere ve Çek Yükümlülerine İyi Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstihdam Kalkanı Paketi’nin yolda olduğunu söyledi. İşini kaybedenler işe geri alınırsa teşvik verilecek.

İşini Kaybedenlere ve Çek Yükümlülerine İyi Haber ABONE OL

CNN Türk'te yayınlanan habere göre hazırlanan istihdam paketi ile İşini kaybedenler işe geri alınırsa teşvik verilecek.

Hem iş arayanlar için hem de işini kaybedenler için umut olacak İstihdam Kalkanı Paketi geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada iş dünyasını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

İşini kaybedenler, çek yükümlülükleri, kamu bankalarının sermayesine ilişkin yapılacak yenilikler belli olmaya başladı.

İşverene Destek
1 Ocak 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında işini kaybedenler tekrar işe alınırsa işveren desteklenecek. Devlet işverenin maliyetini işverenle paylaşacak.

25 Yaş altı ve 50 Yaş Üstü için de teşvik var
25 yaş altı ve 50 yaş üzeri için de pakette yenilikler var. Bu şartlardaki kişilere esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma modeli sunulacak. Buna katılan işverenlere teşvik verilmesi bekleniyor.

İşten Çıkarma Yasağı
İşten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılması bekleniyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nin kolaylaştırılmış şekilde devam etmesi bekleniyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanamayanlar için de nakdi ücret desteği veriliyordu, bunun devam etmesi bekleniyor. İş yerleri ilave istihdam sağlarsa teşvik edilecek.

Çek Yükümlülükleri
Çek yükümlülüğüne 9 ay erteleme geliyor. Kamu bankalarının sermayeleri güçlendirilecek. Türkiye’den emekli yurtdışındakiler için part-time iş imkanı sağlanacak. Kredi gibi sözleşmelerin elektronik olarak yapılması imkanı gelecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4