banner341

iyzico ve Good4Trust işbirliği İzmit Çarşısı açıldı

iyzico ve Good4Trust.org işbirliği ile hayata geçirilen İzmit Çarşısı, 9 Şubat Salı günü online düzenlenen bir türenle duyuruldu. iyzico, sosyal pazarın ödeme sistemi olma misyonuyla projeye altyapı desteği sağladı.

ABONE OL

İzmit Belediyesi’nde bir araya gelen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Good4Trust kurucusu Dr. Uygar Özesmi ve iyzico Operasyon Direktörü Orkun Saitoğlu Zoom üzerinden yapılan Basın Toplantısı ile İzmit Çarşısı’nın açılışını duyurdu.

46 işletme ilk günden izmitcarsisi.org’da dükkanını açtı
Dünyada bir ilk olan bu yeni ekonomik sistemi İzmit ilçesine kazandıran Başkan Hürriyet, “İzmit'i sürdürülebilirlik, sosyal adalet ve ekonomik kalkınma açısından örnek bir kente dönüştürme azmindeyiz. İzmit Çarşısı yolculuğunda, ilk etapta kadınlara ekonomik destek amacıyla yola çıkmıştık. Sonra iş büyüdü, Good4Trust ile tanıştık. Good4Trust, isminden de anlaşılacağı gibi ‘iyiliğe güven’ demek.” Şu anda Kocaeli’nden 227 başvurudan 46 işletme İzmit Çarşısı’nda dükkanını açtı. Bu işletmelerin 35’i kadın girişimcilerden oluşuyor. Karakılçık buğday unundan lavanta yağına, Türk kahvesinden, oyuncak bebeğe kadar ürünlerini halkımızla buluşturuyor. İzmit Çarşısı umuyorum bütün Türkiye’ye örnek olacak ve yerel kalkınmanın kaldıracı olacak.” dedi.
Good4Trust Kurucusu Dr. Uygar Özesmi, “Yeni bir ekonomik sistem oluşturmak için çalışıyoruz. Bu ekonomik sistemde yerel üreticiler, üretimlerini doğa ile işbirliği içinde, zehirsiz, atıksız, temiz enerjiyle ve adil çalışma koşullarında yapıyor. Adil üreticiler diye adlandırdığımız işletme sahipleri, bu konuları ciddiye alıyor, bu konularda çalışıyorlar. İzmit Çarşı’sında sadece ürün satışı olmuyor hizmet satışı da gerçekleşiyor. Çarşı üzerinden şu anda eğitim satışı yapan işletmemiz de var. Ürün ya da hizmet üreten herkes İzmit Çarşısı’nda dükkan açabilir.” dedi.

“Topluma değer katan bu projeye destek vermemiz kaçınılmazdı” 
iyzico Operasyon Direktörü Orkun Saitoğlu, iyzico olarak bu işbirliğinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek “Temelinde topluma değer katan, toplumun refahının artmasına katkıda bulunan tüm projelerde ön sırada yer almayı görev edindik. Dolayısıyla Sosyal Girişimcilik Ekosistemi’nin en yaratıcı ve en bilinen örneklerinden olan Good4Trust ile işbirliğimiz kaçınılmazdı. iyzico için onur verici bu işbirliği çerçevesinde İzmit Çarşısı’nda yapılan alışverişlerden komisyon almıyoruz” sözlerini kullandı.

Dükkan açmak ücretsiz, kredi kartı kesintisi yok
Başkan Hürriyet, “Örneğin, ilk başta girdin dükkan açtın, ‘niyetli’ olarak addediyoruz. Orada sattığı üründen masraflara aktarılan sadece yüzde 7. Diyelim ki, kadın istihdamına destek veriyorsun, daha çok kadın çalıştırıyorsun, atıklarını geri dönüştürüyorsun. O zaman bir üst kademeye çıkıyorsun ve katkı payı yüzde 5’e düşüyor. Diyelim ki, çok daha iyi niteliklerde ürün üretiyorsun. Bal üreticisiyim, arıları besleme yöntemim ve onlara verdiğim ilaçlar organik üretimin standartlarını taşıyor. O zaman ‘adil’ üreticiye, doğa dostu üreticiye dönüşüyorsun ve yüzde 3’e düşüyor katkı payın.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4