Kiracılar, Kiralayanlar! Kira Artış Oranı Belli Oldu Ev Sahipleri Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?

Haziran ayı kira artışı 2020 oranı belli oldu. Haziran ayında kira zammı ne kadar yapılacak? Sorusu da böylece enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından yanıt buldu.

Kiracılar, Kiralayanlar! Kira Artış Oranı Belli Oldu Ev Sahipleri Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?

Kira sözleşmesi Haziran ayında yenilenecek olan kiracılar kira zammının ne kadar olacağını merak ediyordu. Kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklandı. Haziran 2020 kira artış oranı netleşti. 

HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?
TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,10 artış gerçekleşti..

HAZİRAN AYI KİRA HESAPLAMA ÖRNEĞİ

- Mevcut kira bedeli: 1.000 lira
- Zam oranı: %12,10
- Zam bedeli: 121 lira
- Zamlı kira bedeli: 1.121 lira

EV SAHİPLERİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?
YEP ile yapılan düzenleme ile resmi kira zam oranı 12 aylık TÜFE ortalaması olarak belirlendi.

Her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek resmi kira zam oranı tavanıdır. Yani ev sahibi kiraya en fazla bu oranda zam yapabilir.

Bu oranın aşılması yani üzerinde bir zam yapılması kanunen yasak olup tarafların karşılıklı olarak anlaşması ya da imzalanan kira sözleşmesi üzerinde bir madde yer alıyorsa bu durumda altında kalması halinde zam yapılmasına izin verilmektedir. Yasal olarak bu rakamın aşılması yasaklanırken altında zam yapılmasına ise izin verilmektedir..

YASAL KİRA ZAM ORANI NEDİR?
Borçlar Kanunu'na göre; kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. Bu yılın başında yapılan düzenlemeyle artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre yapılıyor. Kiracı ile mal sahibi eğer anlaşırlarsa sözleşmede bunun altında bir oran kararlaştırabilirler. Ancak kesinlikle bu oranında üzerinde artış yapılamaz.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4