banner341

Memura 4+4 teklifi

Hükümet, 5 milyon memur ve emekliye ilk yıl 4+4, 2017 için ise 3+3 zam önerdi. Memur-Sen teklife tepki göstererek, "Revize edin" dedi.

Memura 4+4 teklifi ABONE OL

Hükümet, 5 milyon memur ve memur emeklisi için zam teklifini açıkladı. Dün yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara 2016-2017 yılı için 4+4 zam önerildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bu rakam 2016 yılı için geçerli olacak. 2017 için ise yüzde 3+3 zam önerisinde bulunduk" dedi. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne başkanlık eden Memur-Sen ise bu teklife tepki göstererek, "Revize edin" dedi. 
HIZLI BAŞLADI, HIZLI BİTTİ 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantı yarım saat içinde bitti. Edinilen bilgilere göre, Bakan Çelik tarafından açıklanan ilk teklifi kabul etmeyen Memur-Sen toplantı salonundan ayrıldı. Bunun üzerine Bakan Çelik de toplantının bittiğini açıkladı. Heyetlerin pazartesi günü tekrar bir araya gelmesi bekleniyor. Toplu sözleşme sürecinde 22 Ağustos'a kadar sonuç alınamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Kurul, 31 Ağustos'a kadar memurların yeni zam oranlarını belirleyecek. 
ENFLASYONA EZDİRMEYİZ 

Toplantıdan sonra açıklama yapan Bakan Çelik, önerilen artışların enflasyonun altında kalması halinde ise fark ödeneceğini söyledi. Çelik, ayrıca toplantıların geneliyle ilgili 17, 11 hizmet koluyla ilgili de 85 kazanımın gelecek toplu sözleşme döneminde de devam ettirilmesi teklifinde bulunduklarını belirtti. Gelecek hafta içinde uzlaşmanın sağlanacağını ümit ettiğini ifade eden Çalışma Bakanı Çelik, taraflar arasında anlaşmanın sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'yla ilgili sürecin başlayacağına dikkat çekti. 
KASAYI AÇIN

Zam önerisine tepki gösteren Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin taban aylıkları ve refah payı eksikliklerinin yanı sıra revizyona da ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yalçın, "Teklifin revize edilmesini bekliyoruz. Cumanın feyz ve bereketinden yararlanmak suretiyle bize yaklaşırlarsa masaya tekrar otururuz. Hükümet kasayı açarsa bizim telefonlarımız da açık" dedi.
MASADA GERGİNLİK
Bakan Çelik'in zam teklifini açıklamasının ardından toplu sözleşme masasında Bakan Çelik ile KESK ve Kamu-Sen yöneticileri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. KESK ve Kamu-Sen, Memur-Sen'in toplantıyı terk etmesinin ardından Çelik'in de ayrılacak olmasına tepki gösterdi. KESK Başkanı Lami Özgen, "Önerilen teklifler Merkez Bankası'nın enflasyon oranlarının altındadır" ifadelerini kullandı. Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk ise teklifin en az iki katına çıkarılması gerektiğini belirtti.
8+8 ZAM İSTEDİLER
Memur-Sen 2016 için yüzde 8+8 zam ve taban aylığa 150 lira, 2017 için yüzde 7+7 oransal zam ve taban aylığa 100 lira artış, Türkiye Kamu- Sen 2016'da yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira zam, KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 900 liraya yükseltilmesini talep etmişti.
GÖRÜŞMELER SÜRECEK
Toplantı sonrasında bir açıklama da Devlet Personel Başkanı Mehmet Kumbuzoğlu'ndan geldi. Sürecin devam ettiğine dikkat çeken Kumbuzoğlu, "Önümüzdeki hafta görüşmeler devam edecek. Masadan ayrılma gibi bir durum yok" dedi.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4