OKA'dan KOBİ’lere Rekabetçilik ve Dış Ticaret Desteği

OKA Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi Web Üzerinden Hizmet Vermeye Başladı.

OKA'dan KOBİ’lere Rekabetçilik ve Dış Ticaret Desteği

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), “Orta Karadeniz Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi” faaliyetlerini dijital ortamda da yürütebilmek amacıyla disticaret.oka.org.tr web sitesini hayata geçirdi. 

Bölge’deki şirketlerin uluslararası pazarlara açılması, nokta atışı ihracat ile yeni müşterilerle buluşması artık daha kolay.  
Merkez’in Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artırılması ve dışa açılmalarının desteklenmesi konusunda ücretsiz olarak verdiği danışmanlık hizmeti, site üzerinden yapılacak üyelik ile devam edecek.  
Sisteme üye olan firmalar, ihracata yönelik hedef pazarlarının tespit edilmesini veya söz konusu pazarlardaki müşterilerinin bilgilerini web sitesi üzerinden talep edebilecekler.
Üyelik işlemleri için öncelikle “İhracat Yeterlilik Testi" dolduracak, test sonucunda firmanın “İhracat Yeterlilik Testi Skoru” belirlenecek. Yapılan başvuru Merkez’in dış ticaret uzmanları tarafından değerlendirilerek üyelik onayı gerçekleştirilecek.
Her Firmaya Temsilci Belirlenecek
Web sitesinden yapılan üyelik başvurusunun onaylanmasının ardından, her firmaya uzman danışmanlar atanacak. Danışmanlar, en kısa sürede ilgili firmalar ile iletişime geçerek, analiz çalışmalarına başlayacak. Firmaya özel olarak yürütülecek analiz çalışmaları sonucunda elde edilen raporlara kullanıcı paneli üzerinden çevrim içi olarak erişim sağlanabilecek. 
Orta Karadeniz Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi
Orta Karadeniz Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi, OKA öncülüğünde ve koordinasyonunda, Amasya, Çorum, Samsun, Tokat ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odaları ile iş birliği ile kuruldu. Merkez, 2019 yılı Mart ayından itibaren dış ticaret uzmanları aracılığıyla dünya genelindeki dış ticaret verileri ile sektörel bilgilere erişilebilen veri tabanları üzerinden Bölge’deki firmalara hizmet veriyor. 
Tamamen ücretsiz olarak hizmet veren merkez, bölgede dış ticaret alanındaki kurumlar arasında etkileşimi artırırken, süreçlerin iyileştirilmesine ve hızlandırılmasına yönelik iş birliği ortamı oluşturulmasına da katkı sunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344