Palandöken: ‘Büyümeye iç talebin etkisi artırılmalı’

ANKARA- Ekonominin 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyümesinde iç talebin etkili olmasını değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yerli üretim ve tüketim her zaman büyümede en etkili faktörler. Vatandaşın geliri arttığı zaman, güven ortamında talebi de artıyor.

Palandöken: ‘Büyümeye iç talebin etkisi artırılmalı’ ABONE OL

Vatandaş olarak harcamalarımızı ve alışverişlerimizi yaparken ülke ekonomisini ön planda tutmalıyız. Ülkemizde yapılan üretimin ve ülkenin en ücra yerinde vatandaşın ayağına hizmeti götüren esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır' dedi.

“ESNAF PİYASANIN CANLANMASINI BEKLİYOR”

Ülkenin 3. Çeyrek büyümesinde bazı sıkıntıların yaşanabileceğini belirten Palandöken, “Yapılacak seçimler sonrasında siyasi istikrarın ve güven ortamının yeniden sağlanması ekonominin kısa zamanda toparlanmasına ve büyümesine olumlu etkisi olur. Piyasadaki nakit darlığı ve ekonomideki belirsizlikler esnafı olumsuz etkiliyor. 2,5 milyon esnaf var. Ekonominin barometresi diyoruz, kılcal damarlar gibiyiz. Bunlar belirsizlikten çok çabuk etkilenir. Esnaf dediğinin ertesi gün ödemesi vardır. Küçük sermayesi ile büyük işler yapan bir kesimiz. Ancak ülkede dirlik, birlik istikrar olduğu zaman biz ayakta durabiliriz. Güvenin olmadığı dönemler insanlar alışverişte yapmıyor. Turizmde çevremizdeki ülkelerde yaşanan sıkıntıların yapmış olduğu olumsuz etkiler, yaşanan 3 seçim; aslında ekonomik olarak beklentilerle geçen bir yıl var ortada. Buna olumsuzluklara rağmen büyümenin pozitif devam etmesi ülkemizde ekonominin ayaklarının yere bastı Esnafa düşük faizli krediler, yeni işyeri açanlara vergiden muafiyet, tüketici kredileri ve kredi kartlarında kısıtlanan taksit sayısının biraz daha artırılması gibi desteklerle tedbir alınmasını istiyoruz” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2015, 06:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4