banner341

Palandöken: ‘Kermesler esnafla haksız rekabete giriyor’

ANKARA- Son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılan ve çevresindeki esnaf ve sanatkârın işlerinin aksamasına yol açan kermeslere belli süreler için izin verilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Her köşede her boş arazide kurulan kermesler her türlü ürün çeşitliliği ile adeta AVM'ler gibi esnafla yarışır hale geldi. Hayır, amacıyla 2 günlük kermeslerden bahsetmiyoruz. Aylarca açık kalan, denetimsiz olarak hijyen kurallarına uyulmadan satış yapılan; halkın sağlığını hiçe sayan yerlerden söz ediyoruz. Kermeslerinde açılmasına izin verilirken belli bir süre için verilmeli, sürenin bitiminde kapatılması sağlanmalı ve kapatıldığı kontrol edilmelidir” dedi.

Palandöken: ‘Kermesler esnafla haksız rekabete giriyor’ ABONE OL

“BÖLGE ESNAFI NE YAPACAĞINI BİLEMİYOR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârın zor ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, 'Kermeslerin hayır amaçlı olduğunu bilen esnaf destek oluyor.  Bizler amacına uygun, kurallara uyularak yapılmasına karşı değiliz. Ancak kermes adı altında aylarca açık kalan hayır işinden çok AVM gibi ev mantısı, ev tatlıları, sarmalar, gözlemeler, çiğ köfte, mısır, dondurma, meşrubat gibi yiyecek içecek satışının yanında küçük ev aletleri, porselen mutfak takımları, halılar, mobilya, baza ve yatak çeşitleri, elbise, pardösü, gömlek ve ayakkabı da satılmakta, adeta alış veriş merkezi gibi çalışmaktadırlar. Her yerde açılan bu kermeslerde içeriği belli olmayan ve hijyenik şartlarda üretilmeyen ürünleri hem satıyorlar hem de bunlar yetmezmiş gibi işyerlerine yemek servisi bile yapıyorlar. Bu alanlarda faaliyet gösteren lokantacı, pastacı, manifaturacı, konfeksiyoncu, bijuteri, şarküteri esnafımız haksız rekabete uğramaktadır. Kermeslere ve bu tür satış yapan yerlere mutlaka denetim getirilmeli' diye konuştu.

“KERMES ÇADIRLARI KALDIRIMLARA KURULUYOR”

Kermes adı altındaki haksız rekabetin yıllardır sürdüğünü ifade eden Palandöken,  “Esnaf ve sanatkârımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesine gündüzüne katarken; kermes adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkânlarda, havalarda ısınınca boş arsalarda alışveriş çadırı kurarak haksız rekabet ile baş etmek zorunda bırakılmaktadır. Esnaf ve sanatkarımız ustalık belgesi olmadan işyeri açamıyor. Yaptığı üretim her adımında hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor ama kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması ayrıca halk sağlığı açısından da sakınca yaratmaktadır. TESK olarak, kermeslere bir çeki düzen getirilmesini istiyoruz' şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 04:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4