banner433

Salep Alanlarında İnceleme

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM ve beraberindeki personel dün, Ondokuzmayıs İlçesindeki salep alanlarını gezerek, bir dizi incelemelerde bulundu.

Salep Alanlarında İnceleme

Samsun İl Tarımve Orman Müdürü İbrahim Sağlam salep üreticileriyle buluşarak, sorun ve görüşlerini dinleme fırsatı bulan İl Müdürü SAĞLAM yaptığı açıklamasında:
“Ülkemizdeki salep üretiminin yaklaşık % 15’i Karadeniz Bölgemizde gerçekleşmektedir. İlimizde salep üretimi yapan ilçelerimizse Ondokuzmayıs, Alaçam, Ladik, Atakum, Terme, İlkadım, Çarşamba ve Bafra’dır. Üreticilerimizin % 75’i Ondokuzmayıs ilçesinde üretim yapmakta ve bunların ortalama üretim alanları da 40 m2 ile 1000 m2 aralığında değişmektedir. 

‘İhracı Yasak Mallar’ listesinde yer alan salep (toz, tablet ve her türlü formda),  mevzuatlar çerçevesinde üretilmekte olup bitkinin soğanlarının doğadan rastgele toplanması ve her türlü formunun ihraç edilmesi yasaktır. Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğinin 15. Maddesi gereği salep üretimine yönelik olarak üretim yapmak isteyen üreticinin, resmi kayıtlı olduğu ilde Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvurarak  "Süs Bitkisi Üretici Belgesi"  alması gerekmekte, Salep üreticisi ve satıcılarının da söz konusu mevzuatlar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmeleri, gerekmektedir. 


Bu kapsamda ilimizde salep üretimi 6 üreticimiz ‘Süs Bitkisi Üretici Belgesi’ ile, 20 adet üretici de sözleşmeli üretim modeli ile üretim yapmaktadır. Samsun İlinde 55 üretici 35.000 m2 alanda üretim yapmakta olup, 2020 yılı için 30 ton yumru hasat edileceği ön görülmektedir. Dekara 750 kg salep yumrusu dikimi yapan üretici bir yılda 1 ton salep yumrusu elde etmektedir. (750 kg yavru yumru üretimin devam etmesi için arazide bırakılmıştır). 1 Ton üründen 200 kg kuru yumru elde edilmekte ve kuru yumrular toz haline getirildiğinde 1000-1500 TL / kg, yaş yumrular, 70-150 TL/kg fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu veriler ışığında ilimiz salep üretimi bakımından yüksek üretim potansiyeline sahip görülmekte ve yapılacak olan çalışmalarla önemli bir gelir kapısı olacağının sinyalini vermektedir.

Leucojum aestivum (Göl Soğanı) hem süs bitkisi hem de tıbbi ve aromatik bitki olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz, göl soğanı ihracatı konusunda dünyanın bir numarasıdır. Göl soğanı ‘İhracatı Kotaya Tabi Olan Çiçek Soğanları’ içerisinde doğadan sökülerek ihracatına kota verilmeyen tek türdür. Yalnızca üretimden ihracat yapılabilir. Bu kapsamda 2020 yılında üretilerek ihraç edilebilecek göl soğanı kotası 6 milyon adet olarak belirlenmiş olup bu miktarın tamamı ülkemizde üretimden karşılanamamaktadır.
Samsun ili doğal göl soğanı popülasyonları göz önünde bulundurulduğunda üretim için büyük bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Yapılan ön çalışmalarda göl soğanı alanlarının % 60 da artık göl soğanı görülmediği tespit edilmiştir. Göl soğanının bir tanesinin internet satış fiyatı 3- 6 TL arasında değiştiği ve 6 milyon adet ihraç kotası düşünülürse Samsun ili göl soğanından gelir elde etme potansiyeli oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.” dedi.

Çiçek soğanları üretimi için oldukça elverişli şartlara sahip olan Samsun'da, salep ve göl soğanı üreticilerinin hasat ve dikim çalışmalarını izleyerek üreticilerin sorunlarını dinleme ve değerlendirme imkânı bulan Sağlam, konuşmasının devamında, çiçek soğanları üretimini memnuniyetle karşıladığını ve bu üreticilerin uygun projelerle destekleneceğinin de sözünü verdi. Ayrıca 19 Mayıs ilçesinin en büyük kesme çiçek serasında gözlemlerde bulunarak İl Müdürlüğü olarak üreticilerin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344