banner341

Samsun'da Kamu - Üniversitesi işbirliği

Samsun Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu (KÜSİ) 2020 Yılı Değerlendirme Toplantısı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın Başkanlığında gerçekleştirildi.

Samsun'da Kamu - Üniversitesi işbirliği ABONE OL

Samsun Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu (KÜSİ) 2020 Yılı Değerlendirme Toplantısı'na Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut AYDIN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fehmi YAZICI,  üniversitelerin ilgili fakülte ve Meslek Yüksekokulları,  Samsun Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, Samsun TEKNOPARK, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB, MEDİKÜM, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve üst düzey temsilcileri, ilimizde bulunan Organize Sanayi Bölgeleri müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odaları ile sanayi kuruluşlarından yetkililer yer aldı. 
Toplantının gündeminde yer alan; İl sanayisinin geliştirilmesine yönelik güçlü ve zayıf yönlerin belirlenerek risk analizinin yapılması ve kontrol faaliyetlerinin geliştirilmesi,  mikro ölçekli firmaların KOBİ olma yolunda yaşadıkları sorunlar, ilimiz ekonomisinin lokomotifi konumunda yer alan sektörlerin sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri, ilin sanayisinin katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesiyle ilgili çalışmaların yapılması, kamu ihalelerinde %15 fiyat avantajı sunan Yerli Malı Tebliği kapsamındaki çalışmaların bilinirliğinin artırılması ve uygulamasının yaygınlaştırılması, il sanayisinin ihtiyaç duyduğu yeni yetkinliklerin tespit edilmesi ve bu doğrultuda eğitim ve istihdam modellerinin geliştirilmesi, ildeki Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin değerlendirilmesi ve çalışmalarının geliştirilmesi için önerilerin alınması, il özelinde ithal edilen ürünlerin yurt içinden temini konusunda tarama yapılması ve potansiyel iş birliği çalışmalarının değerlendirilmesi, ilin ihracat kapasitesinin artırılabilmesi maksadıyla yeni ürün geliştirilmesi ve yeni pazarlara ulaşılabilmesi için potansiyel ürün ve üreticilerin tespit edilmesi konuları görüşüldü ve çözüm önerileri değerlendirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4