Samsun'un ürünleri Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin önümüzdeki Nisan ayında Ankara’ da yapılacağını söyledi. Başkan Çakır, ülkemizde halen 200 civarında coğrafi işaretli ürün bulunduğuna işaret ederek, Samsun’un da simit ve Çarşamba kasketi gibi ürünleri ile bu listede yer aldığını vurguladı.

Samsun'un ürünleri Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde

Dünya pazarında coğrafi ürünler pazarı yaklaşık 200 milyar dolar civarında seyrediyor. Ülkemizde de bu pazarın büyüklüğü dikkate alınarak ürün ve alıcıların buluşması amacıyla Ankara’da fuar, çalıştay ve konferanslar düzenlenecek. 28-29 Nisan tarihleri arasında “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” nin ATO Congresium’ da gerçekleştirileceğini belirten Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Bu etkinlik coğrafi işaretli ürünlerin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve ticarileşmesine zemin hazırlayacaktır. Ülkemizin dört bir yanından gelecek olan ürünlerin hepsini alıcılar ve halkımız bir arada görecektir” dedi. 

Başkan Çakır,  coğrafi işaretli ürünler arasında Çarşamba kasketi, Samsun simiti, Bafra pidesi gibi ürünlerimizin de yer aldığını vurgulayarak, “Kentimizin de bu zirvede layıkıyla temsil edilmesi için çalışacağız” dedi. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre, 2 bin 500’ ün üzerinde tescil alabilecek ürün bulunduğuna da dikkat çekilerek, 200 civarında ürünün coğrafi işaretli olmasının çok az olduğuna vurgu yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner245

banner4

banner244