Tarım Alanlarında Çekirge Mücadelesi

Birçok kültür bitkisiyle beslenen çekirgeler, özel mülk olmayan sahalarda kültür bitkilerine yayılmak sureti ile önemli ölçüde zarar vererek, etkin mücadele yapılmadığında ekonomik kayıplara neden oluyor.

Tarım Alanlarında Çekirge Mücadelesi

Senede bir döl veren çekirgeler, yumurtalarını su tutmaya meyilli araziler, çayır dipleri, tarla kenarlarındaki işlenmemiş sert topraklar, meyilli ve nispeten yumuşak topraklar, çeltik tavaları veya tarla kenarındaki toprak setlere bırakırlar.

Yumurtadan çıkan yavrular önce çevredeki çayır otları ile beslenir, daha sonra da kültüre alınmış alanlara geçerler. Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenerek, bitkilerin saplarını kesmek suretiyle, özellikle genç bitkilere önemli zarar verirler.

Ülkemizde 10’a yakın türü zararlı türdür. En yaygın görülme ve zarar sırasına göre türler; Yeşil Çekirge, Kara Çekirge, Fas Çekirgesi, Madrap Çekirgesi ve İtalyan Çekirgesidir.

Yeşilçekirge türleri ve İtalyan çekirgesi, bütün bölgelerde yaygın olarak bulunurken, Fas çekirgesi Ege, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde görülüyor. 
Yeşil çekirgeler, çayır ve otlaklarda, bağ ve meyve fidanlarında, kara çekirgeler ise yeni gelişen tohumların kök ve sapında, bağlarda omcaların körpe filizlerinde, sebzelerde, pancar, pamuk ve tütün fidelerinde beslenir ve zarar yapar.

Çekirgeler yazın yumurtalarını toprağın 4-5 cm derinliğine bir yüksük içinde bırakırlar. Kış, yumurta döneminde geçirilir. Çekirgelerin yumurta bıraktıkları alanlara “Garsiyat alanları” adı verilir ve ilk alan kontrolleri daha önce tespit edilen garsiyat alanlarından başlanarak yapılır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM şunları söyledi;

“Çiftçilerin bağ, bahçe ve tarlasında olmayan hazine arazileri, meralar, köyün ortak alanları vb sahalarda varlık göstererek buralarda önemli zararlar veren çekirge mücadelesi; Devlet Yardım Mücadelesi şeklinde yapılmaktadır.

İlkbahar aylarında yurdumuzda çöl çekirgesi akını olabileceği ihtimali düşünülerek gerekli tedbirler alınmalıdır. Tehlike söz konusu olduğu takdirde keşif, takip ve mücadele organizasyonu ile mücadelenin zamanında yapılması sağlanmalıdır.

İlimiz hububat alanları öncelikli olmak üzere, çekirge zararı konusunda il ve ilçelerdeki konu sorumlusu teknik elemanlarca saha kontrolleri, Mart başından beri devam etmektedir. Önceki yıllarda tespiti yapılan garsiyat alanlarındaki başarılı mücadeleler ile yeşil çekirge yoğunluğu kontrol altında tutulabilmektedir.

Ancak polifag (Birçok çeşit besinle beslenen) bir zararlı olan çekirge öncelikle, kültür bitkilerimizde hububat, fındık, açık alan sebze vs. gibi ve mera alanlarında havaların ısınması ile birlikte yoğun biçimde görülebilir. Bu nedenle üreticilerimizin tarla bahçe kontrollerini sıklıkla yapıp yoğunluğun tespiti durumunda il veya ilçe müdürlüklerimizle irtibata geçmeleri gerekmektedir. 

Pandemi nedeniyle üretimin çok büyük emeklerle gerçekleştirildiği bugünlerde ürünlerimizin korunması meselesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344