banner341

Tarımda Düşük Faiz Müjdesi

Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar Resmi Gazetede'de yayınlandı. Bu kararla ilgili Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir bildiri yayınladı.

Tarımda Düşük Faiz Müjdesi ABONE OL

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce yayınlanan bildiri şöyle;
TARIMSAL ÜRETİME YÖNELİK İŞLETME VE YATIRIM KREDİLERİNDE FAİZ İNDİRİMİ
03 Ocak 2020 Tarihli ve 30997 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 2015)” çerçevesinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretime ilişkin finansman ihtiyacını uygun koşullarda karşılamaya yönelik yüzde 25-75 oranında daha düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırabilecektir. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Buna göre, üreticiler, sözleşmeli üretim yapanlar, tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birlikleri, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve yalnızca lisanslı depo yatırımı yapan kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iktisadi işletmeleri, 31 Aralık 2022'ye kadar belirlenen indirim oranlarıyla kredi kullanabilecektir. Sadece Türkiye'deki tarımsal üretim faaliyetleri için yatırım ve işletme kredisi verilecektir.
Üreticilerin, birden fazla üretim alanında kredi talebinde bulunması durumunda kredinin üst limiti, krediye konu ürünlerden en yüksek kredi üst limitine sahip ürüne göre belirlenecektir.
Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği veya besiciliği konularında faaliyet gösteren ve bu alanlarda kredi kullanan üreticilerin mevcut kapasiteleriyle uyumlu yem bitkisi üretimi, modern basınçlı sulama sistemi alımı ile sözleşmeli üretim yaptıran gerçek veya tüzel kişilere kendi adlarına sözleşmeli üretime konu ürünle aynı ya da farklı konularda yaptıkları tarımsal üretime yönelik kullandırılacak krediler kredi üst limiti hesaplamasına dahil edilmeyecektir.


İndirim oranlarının kademeli olarak uygulanacağı geleneksel hayvansal ve bitkisel üretim konularında kredi kullanacak üreticiler, indirim oranlarından, kullanacakları kredi tutarına göre kademeli olarak yararlanacaktır. Mevcut işletmelerin satın alınmasına yönelik kredilerde de satın alınacak işletmenin faaliyet konusuna göre indirim uygulanacaktır.
Üretim konusuna göre, 500 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen üst limitteki krediler için yüzde 25-75 oranında faiz indirimi yapılacak. Özellikli kriter olarak belirlenen şartları sağlayan üreticiler, ek olarak yüzde 10 faiz indiriminden faydalanabilecek. Uygulanacak toplam indirim oranı yüzde 100'ü aşamayacaktır.
Bu arada, özellikli kriterler dikkate alınarak hazırlanan ve indirim oranları ile kredi üst limitinin gösterildiği tablo da karar metninde yer almıştır.
Konu hakkında Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM “İlimiz çiftçilerinin alınan bu karar doğrultusunda tarımsal üretimlerini finanse ederek verimliliklerini ve karlılıklarını artırmaları önem arzetmektedir.  Bu konuda İl/İlçe Ziraat Bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden daha detaylı bilgi alabilirler.” demiştir.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4