banner433

Topraksız Üretimle, 4 Kat Fazla Ürün

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Topraksız üretimin avantajları ve desteklemeler hakkında bilgi verdi.

Topraksız Üretimle, 4 Kat Fazla Ürün

Samsun’da Karadeniz Bölgesindeki en büyük açık arazide topraksız tarımla çilek üretimi yapılan Atakum ilçesi Yeşildere Vadisinde bulunan 2 üreticinin 10 dekar bahçesindeki katlı sistemde 200.000 adet çilek fidesi bulunuyor. Bu 10 dekar alan açıkta, 40 dekar alana denk geliyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan ve etkinlikte hazır bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM şunları söyledi:

Bir dönüm araziye normal şartlarda 4 bin çilek fidesi dikildiği halde katlı sistemde topraksız ortamda aynı birim alana 20.000 adet fide dikimi gerçekleştirilmektedir. Biz bu şekilde 4 dekar alanda üretilen çilek verimini 1 dekar alana sığdırmış bulunmaktayız.

Yerden yüksek yetiştirme yerlerinde yapılan bu yetiştiricilikte bitkilerin besin ve su ihtiyacı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu yetiştiricilikte çilek için büyük problem olan toprak kaynaklı hastalıkların olmaması, hasadın kolay yapılması,  işçilikten tasarruf sağlanması,4 kat daha fazla üretim ve verim elde edilmesi gibi nedenlerle topraksız yetiştiricilik ilimizde artmaktadır. İlimizde önümüzdeki yıllarda bu yetiştirme sisteminin giderek artacağını öngörüyoruz.  

Topraklı alanda yıllık dekara 2,5 ton çilek verimi alınırken, topraksız üretimde bu miktar 4 kat daha artarak 10 tonu bulmakta olup bu da birim alandan 4 kat daha fazla kazanç demektir. Burada üretimi yapılan çilek 10 ile 12 lira arasında satışa sunuluyor ve pazarda rağbet görüyor. Öyle ki bu alanda üretilen çileğin kalitesinden dolayı üreticilerimiz talebi karşılamıyor.

Topraksız hidrokültür yöntemiyle çiftçilerin yüksek verimlilikte çilek üretebileceğine işaret eden SAĞLAM sözlerine şöyle devam etti:

Burada toprak yerine hindistan cevizi kabuğundan elde edilen kokopit malzemesi kullanıyoruz. Bitkinin tüm besin maddesini suyla kendisine veriyoruz. Bu üretim alanı Karadeniz Bölgesi'nde örnek teşkil etmekte ve bu işletmeyi tüm üreticilerimize göstererek ve bu şekilde üretimi yapmalarını öneriyoruz.

Çiftçi, yaptığı yatırımı 1 yıl gibi kısa sürede geri alarak kara geçmektedir. 2020 yılı Sonbahar döneminde Bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği ile topraksız çilek alanını desteklerle daha da büyüteceğiz.

Tüm üreticilerimizi birim alandan daha karlı üretim teknikleri olan topraksız çilek, su kültüründe marul ve benzer üretim teknikleri ile bu alanlardaki desteklerimizden faydalanmaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344