Tüketici Hakem Heyetleri çözüm üretiyor

Samsun Ticaret İl Müdürü V. Cemil Kocaoğlu, 15 - 21 Mart Tüketici Haklarını Koruma Haftası dolayısıyla basın bildirisi yayımladı.

Tüketici Hakem Heyetleri çözüm üretiyor ABONE OL
"Hepimiz birer tüketiciyiz" diyen Samsun Ticaret İl Müdürü V. Cemil Kocaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Her gün farkında olmadan bir çok sözleşmenin tarafı oluruz. Marketten kredi kartı ile veya nakit alışveriş yapar, bankadan ihtiyaçlarımız için kredi çekeriz, aracımıza yakıt alır, otoparka bırakırız, aracımızı yıkatırken hizmet alırız. Evimize mobilya satın alır, otobüse veya uçağa biner ve eşyalarımızı taşıtırken taşıma sözleşmesi kurarız, çocuğumuzu kursa yazdırırken özel eğitim sözleşmesi yaparız.
        Biz farkında olmadan yaptığımız bu sözleşmelerden doğan ihtilaflarda miktarına göre Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine gideriz.
        Tüketim dediğimiz eylem insanın doğuşundan başlamış ve günümüzde artarak devam etmektedir. Daha önceleri tüketicinin korunması için gerek duyulmamış olsa da zaman içerisinde Dünya da ekonomi gücünün varlığını hissettirmesi ve üreticilerin artması ile birlikte yöntemlerinde etkisiyle üreticinin ekonomik olarak güçlü duruma gelmesi tüketiciye baskı sağlamaya başlaması tüketicinin korunması kavramının oluşmasına sebebiyet vermiştir.
        Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 adet temel ve evrensel tüketici vardır.
        Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir.
1-Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı,
2-Sağlık ve güvenlik hakkı,
3-Bilgi edinme hakkı,
4-Eğitilme hakkı,
5-Zararların giderilmesi hakkı,
6-Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı,
7-Ekonomik çıkarların korunması hakkı,
8-Seçme hakkı,
9-Temsil edilme, Örgütlenme ve Sesini duyurma haklarıdır.
        Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğümüz ve İlçe Kaymakamlıklarımız bünyesinde oluşturulan Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıkları tüketicilerimizin evrensel hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini, sağlık ve güvenliklerini koruyan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanun ve bu Kanun’a dayanılarak hazırlanan uygulama yönetmenliklerinin çözümünde aktif bir yol oynamaktadırlar.
        81 İl Merkezi (Ticaret İl Müdürlükleri) ile tüm ilçe kaymakamlıkları bünyesinde tüketici hakem heyetleri faaliyetlerini sürdürmekte olup, 2017 yılı içerisinde 4570,00.TL. nin altındaki uyuşmazlıklara ilçe tüketici hakem heyetlerine, Büyükşehir statüsünde olan illerde 4570,00.TL. ile 6860,00.TL. nin arasında İl Tüketici Hakem Heyetlerine, 6860,00.TL. nin üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemelerine müracaat edilmiştir. 6860,00.TL değerin altındaki ihtilaflarda hakem heyetlerinin verdiği karar bağlayıcı olup, İcra İflas Kanunun ilamlarını yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilmektedir.
        İlimiz ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin özverili çalışmaları sonucu bir çok ihtilafın çözüldüğü görülmüş olup, bunun sonucu olarak da tüketici hakem heyetlerine 2016 yılında açılan dava başvuru sayısı 16989 adet olurken, 2017 yılında ise açılan dava sayısı 10307 adet olmuş olup, açılan dava sayısının geçen yıllara göre azalması tüketicimizin bilinçli hale gelmesi sonucu ile firmalarında basiretli tacir anlayışının olduğunu ve uyuşmazlıkların tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan çözüme kavuşturduklarını göstermektedir.
        İl Müdürlüğümüzce tüketici günleri kutlama çerçevesinde halkımıza, öğrencilerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bilgilendirme çalışmaları her yıl olduğu gibi devam etmektedir."
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4