banner433

Üretici ve yatırımcılara hibe desteği - Samsun Haber

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü hibe ödemelerine devam ediyor.

Üretici ve yatırımcılara hibe desteği - Samsun Haber

Yapılan açıklamada; "TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü olarak, 2020 yılı içerisinde bugüne kadar, IPARD Programı kapsamında, 78 adet projeye toplam 8.990.045 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.
5 adet süt üreten tarımsal işletmeye 1.996.972 TL, 2 adet kırmızı et üreten tarımsal işletmeye 605.247 TL, 1 adet kanatlı et üreten tarımsal işletmeye 228.479 TL, 2 adet meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlamasına yönelik tesise 839.468 TL, 1 adet Unlu Mamuller Üretim Tesisine 835.000TL, 58 adet tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği işletmesine 2.810.391 TL ve 1 adet arıcılık işletmesine 44.550 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca ilimizde kurulmuş olan 8 adet Yerel Eylem Grubuna (Yakakent-Alaçam, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık, Kavak, Havza ve Ladik Yerel Eylem Grubu) toplam 1.629.936 TL avans ödemesi yapılmıştır. AB-Türkiye eş finansmanı ile yürütülen proje kapsamında, Samsun’da YEG'lerin hazırlamış oldukları kalkınma stratejilerinin uygulanması için toplam 16,2 milyon TL hibe tahsis edilmiştir. YEG’ler hitap ettikleri bölgeleriyle ilgili oluşturdukları yerel kalkınma stratejilerine uygun yatırım yapabilecekler ve bölgenin gelişmesine önemli faydası olacak projeler %100 hibe ile desteklenecektir.
Kuruluş amacı, mevcut ve yeni kurulacak olan işletmeleri Avrupa Birliği Standartlarına ulaştırmak olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, üretici ve yatırımcılarımızı hibe ile desteklemeye devam etmektedir. Samsun İl Koordinatörlüğü olarak, bugüne kadar toplam yatırım değeri 428,50 milyon TL olan 1.157 adet proje ile sözleşme imzalanmış ve yatırımlarını tamamlayan 1.022 adet projeye toplam 127,4 milyon TL hibe ödenmiştir. Yatırımları devam eden 135 adet projeye de yatırımlar tamamlandığında 64,42 milyon TL daha hibe ödenecektir.
Ayrıca, Sözleşme öncesi İl Koordinatörlüğümüzde incelemeleri devam eden, toplam yatırım tutarı yaklaşık 69 milyon TL olan 74 adet daha projemiz mevcut olup, sözleşme imzalanmasına müteakip, yatırımlar tamamlandığında bu projeler için de toplam 67 milyon TL hibe yatırımcılarımıza verilecektir.
Bölgenin tarım ve hayvancılık alanında gelişmesine önemli katkıda bulunan TKDK, IPARD Programı kapsamındaki hibe desteklemelerine 2021 yılı içerisinde de devam edecektir. Üretici ve yatırımcılarımızın uygun projeleri, önümüzdeki çağrılarda da %70’lere varan hibeler ile desteklenecektir.
Kırsal kalkınma alanlarındaki yatırımlara sağladığı destekler ile çok önemli bir vazifeyi yerine getiren TKDK ile tarımda nitelikli projelerin hayata geçirildiğini ifade eden Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, TKDK tarafından İl genelinde gerçekleştirilen yatırımların ve sağlanan desteklerin takdire şayan olduğu" belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344