banner341

Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatı ile Bakanlığın 81 İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından Gıda Güvenilirliğine yönelik eş zamanlı olarak Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği başlatıldı.

Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Başladı ABONE OL

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Samsun İline bağlı İlçe Müdürlüklerinde çalışan yetkilendirilmiş 176 gıda kontrol görevlisi tarafından yürütülmekte olan “Ürün Bazlı” denetimler ilk olarak Süt ve Süt Ürünleri üreten işyerleri ile Takviye Edici Gıda üretimi yapan İşyerlerinde başlatıldı. Denetimlere Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM da bizzat katıldı.     

İl Müdürü SAĞLAM, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren 45 günlük süre zarfında İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda işletmelerine yönelik toplam 1.674 adet denetimin yapıldığını, bu denetimlerde 78 adet numune alınarak Laboratuvar incelenmesine gönderildiğini ve denetimler sonucunda uygunsuzluk görülen 8 işletmeye ise 57.404 TL tutarında idari para cezası uygulandığını belirtmiştir. Asıl denetçilerin tüketicilerin kendilerinin olduğunu hatırlatan İbrahim SAĞLAM;bu bağlamda vatandaşlarımızın gıda üzerine çalışan işyerlerinde veya buralardan satın aldıkları ürünlerde görmüş oldukları eksik ve kusurları ALO 174 Gıda İhbar Hattı’na müracaat ederek bildirmeleri gerektiğini hatırlatarak sözlerini şöyle bitirdi:  

“Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla; 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yürütülecek denetimlerin Bakanlığımızın belirlediği program çerçevesinde ilk günü Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşyerleri Takviye Edici Gıda Üretimi Yapan İşyerlerinde olmak üzere 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında 6 gün boyunca titizlikle devam ettirilecektir.”   
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4