banner341

Vergi Borçlarının Yapılandırılmasında Son Günler Yaklaşıyor

Samsun Vergi Dairesi Başkanı Metin UZUN Vergi Borçlarının yapılandırılması avantajında son günün 1 Şubat 2020 olduğunu hatırlatarak, Kanunun getirdiği avantajlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Vergi Borçlarının Yapılandırılmasında Son Günler Yaklaşıyor ABONE OL

Başkan Uzun, 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini Kanun ile;

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabildiğini, ayrıca, çok sayıda vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları Yurtkur’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerin, işletmelerin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebileceğini belirtti.

Kanun 31/8/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk ederek Kanunun yayımı tarihi itibarıyla kesinleşmiş olan ve bu tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunanlar kapsama girmekte, 31/8/2020 tarihinden sonra tahakkuk edenler kapsama girmemektedir.

 Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecek, yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecektir.

 Başvuru ve ödemeler            

  Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 01 Şubat 2021 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları, başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr veya e-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabileceğini, yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüm vatandaşların elektronik başvuru yöntemlerini kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilebileceğini, yapılandırılan tutarların 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Mart 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Peşin ödemeler teşvik ediliyor.
 Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

Katsayı alınmıyor,

Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.
Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.

Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 indirim yapılıyor.

Öncelikle belirtmekte yarar var. 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacak.

Ancak, mükelleflerin talep etmeleri durumunda, 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlar yeni Kanuna göre yapılandırılabilecek.

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.

İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak.

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 189 VİMER aracılığıyla cevap alınmaktadır.

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvuruların www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4