10 Haziran Koronavirüs Raporu Açıklandı

Sağlık Bakanlığı tarafından bugünkü, vaka, test sayısı ve son duruma ilişkin açıklama yayımlandı.

10 Haziran Koronavirüs Raporu Açıklandı ABONE OL

Türkiye'de son 24 saatte 36 bin 521 test yapıldı, 922 kişiye Kovid-19 tanısı kondu, 17 kişi hayatını kaybetti, 

Bakan Koca bugünkü açıklamayı canlı olarak yaptı. Açıklamasından satır başları ise şöyle:

YENİ VAKALARDAKİ YAŞ ORTALAMASI 36
Sağlık Bakan Fahrettin Koca, vaka tablosunu paylaşarak, "Yeni tanı konan hasta sayısı, yeni iyileşen hasta sayımızın %40’ı kadar. YAŞ ORTALAMASI yeni vakalarda 36, vefatlarda 71. Yeni hastalar sebebiyle artan yoğun bakım ihtiyacı düne yakın. Virüsün etkisinin azaldığı fikri riskli. “Normal” olan, tedbirdir." açıklamasında bulundu.

YURT DIŞINDAN GELENLERE TEST VE KARANTİNA OLACAK MI?
Bu geçişlerin uçuşların nasıl yapılabileceği konusu çok tartışıldı. Avrupa ülkeleri bu süreçte havalimanlarında test yapılmasını önermedi. Avrupa ülkeleri bu testi önermiyor ve yapmıyor. Biz Türkiye'de turizmin yoğun olduğu bölgelerde yerleşim yerlerini sertifikalandırarak, bilgilendirerek detayları belirlemiş olduk. Biz şunu yapmak istiyoruz. Yurt dışından gelen tüm vatandaşları sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Ateş yüksekse, bulgu varsa, en ufak şüphe varsa hastanede tedavisini planlıyor olacağız. Takvimle bu planlandı. Almanya'ya ne zaman açılacak... Ülkelerle görüşülerek takvimde mutabık kalındı. O ülkelerde vaka durumunu bilmek istiyoruz. Seferler yapıldığında o ülkelerde bir risk olduğunu görürsek yeniden değerlendirme süreci içinde olacağız.

ÖLÜM ORANLARI ÖNLEMLERE RAĞMEN NEDEN 65 YAŞ ÜSTÜNDE YÜKSEK ÇIKIYOR?
Bizi yanıltan oranın yüksekliği.. 1 Nisan öncesi toplam vakanın içindeki 65 yaş sütü oranı yüzde 15.7 idi. Kısıtlama sonrası bu oran yüzde 7.5'a düştü. Yani yarı yarıya düştü. 1 Nisan öncesi gibi olsaydı, bu sayı iki katına kadar çıkmış olacaktı, sayı belki 10 binlere yakın olurdu.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4