banner341

Adaların şeftali esnafı çaresiz!

SAMSUN HABER - Samsun Adalar mevkiinde Samsun – Ankara karayolunda yıllardır şeftali satarak geçimini sağlayan çevre köy sakinleri Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yeni uygulamasıyla satış yapamaz hale geldi.

Adaların şeftali esnafı çaresiz! ABONE OL

Yaklaşık 45 yıldır Samsun – Ankara karayolu üzerinde yoldan geçen araçlara şeftali satan Adalar mevkii şeftali üreticileri Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Köy Ürünleri Pazarı’nın yerleşim yerinin azizliğine uğrayarak gün boyu tezgahlarının başında satış yapamadan bekliyor..

Konuyla alakalı olarak açıklama yapan Samsun Sarıışık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Mırık, “Büyükşehir Belediyemizin bizleri düşünerek yapmış olduğu Köy Ürünleri pazarına teşekkür ediyoruz.. Fakat 45 yıldır bu mevkide şeftali satarak marka haline gelen bölge halkının tütün yetiştiriciliğinin de bitmesiyle ellerindeki tek ekmek kapısı olan ve sezonluk satılan şeftali tek istihdam kapısı durumundadır.

Devletin istihdam çabalarına rağmen Samsun Büyükşehir Belediyesi Köy ürünleri Pazarının yerini bizim görüşlerimizi almadan yanlış yere koyarak bölge halkının tek istihdam kapısının bitmesine sebep olmaktadır..

YERLEŞİM YERİ YANLIŞ

Çünkü tezgahlarınbir araya toplanması can güvenliği sorunun ortadan kaldırmış gibi görünse de Pazar yeri seçiminin yanlış olmasından kaynaklanan ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız..

Pazar yeri tam virajın ağzına yapıldı.. Araçların görüş mesafesinde olmadığı için araçlar burada duramıyor, yüz iki yüz metre ileride durarak sonra tekrar geri gelmek zorunda kalıyor.. Bu durum çok ciddi bir müşteri kaybı demek oluyor.. Hatta sürücü şeftali pazarlarını görse bile duracak yeri olmadı için transit devam ediyor.. Şeftali zorun ihtiyaç değil, görsel bir beğeni ile müşteriye sunamazsak tercihini başka bir yerden yapabiliyor.. Biz şeftalimizin tadına ve kalitesine güveniyoruz tezgah çok önemli”

ŞEFTALİDEN BAŞKA MEYVEYE İZİN YOK

Sarıışık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Mırık, bir başka problemi de şöyle dile getirdi;

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurmuş olduğu köy ürünleri tehgagında sadece bahçede yetişen şeftalinin satışına izin veren belediyemiz, çevre köylerde yetiştirilen incirin tezgaha konulmasına izin vermiyor..

 

Halbuki satışların iyi olması gelir kaynaklarının artması köylülerimizin rahat nefes almasını sağlaması açısından önemlidir. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4