banner341

Ahde Vefa’da Tarihi Adım

Tarihi mekanların korunması, güzelleştirilmesi ve yaşatılması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Tok, Seyyid Kutbeddin Camii ve Türbesi’nin hak ettiği kültürel kimliğine kavuşturuyoruz" dedi.

Ahde Vefa’da Tarihi Adım ABONE OL

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, belediye olarak Seyyid Kutbeddin Camii ve Türbesi’nin çehresinde yapılan çevre düzenleme ile şadırvan inşaatını inceledi. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yaşamış birçok eski devlet büyüğü, kuvvet komutanları, büyük İslam alimlerinin kabirlerinin bulunduğu 7 asırlık tarihi geçmişi bulunan Seyyid Kutbeddin Camii ve Türbesi’nin çehresinde İlkadım Belediyesi tarafından çevre düzenleme çalışmaları, şadırvan ve dinlenme alanları yapılıyor.

 

RESTORASYON TAMAMLANDI

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan Kökçüoğlu mahallesinde 100. Yıl Bulvarı üzerinde buluna tarihi mekana ziyaret gerçekleştiren İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, belediye olarak yaptıkları şadırvan ve çevre düzenleme çalışmalarının kontrol etti. Belediye olarak yapılan çalışmaları yerinde gören Başkan Tok, kendisini görerek etrafında toplanan çocuklarla birlikte Seyyid Kudbiddin Türbesi’ne girerek sanduka başında dua etti.

 

TARİHİ MEKANLAR GÜZELLEŞİYOR

Tarihi mekanların korunması ve yaşatılması için belediye olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "İlçemizde bulunan Seyyid Kudbeddin Türbesi ve Camisi’nin restorasyon çalışmalarının sonuna gelinmiş bulunmaktayız. Şeyh Seyyid Kutbiddin büyük İslam alimi ve Abdulkadir Geylani hazretlerinin torunu olan Şeyh Seyyid Kudbiddin’i mezarı başında ziyaret etmenin huzurunu ve maneviyatını yaşıyoruz. Kaybolmaya yüz tutan tarihimizi gün yüzüne çıkartmak için İlkadım Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. İlkadım Belediyesi olarak manevi değerleri büyük tarihi mekanın çevresinde çevre düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Cammi’nin en önemli ihtiyacı olan şadırvan ile dinlenme alanları yapıyoruz. " dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4